Kocaeli

Marmara Bölgesinin Yeşil Şehri “Kocaeli”

Kocaeli Marmara bölgesinin köklü ve gelişmiş şehirlerinden bir tanesidir. Eski kavimlere ve topluluklara ev sahipliği yapan şehirde frigliler ilk yerleşen topluluklardır. M.Ö 12. Yüzyılda eski Yunanlıların bölgeyi keşfetmesiyle buradaki hâkimiyeti ellerine alarak yerleşik yaşamın başlamasına olanak sağlamışlardır. Yakın çağ da çeşitli Türk boylarının egemenliği altına giren İzmit şehri Osmanlı imparatorluğunun kurulduğu topraklardır.

Uzun dönemce Osmanlı’nın önemli şehirlerinden biri olmuştur. Ticaret yollarının kurulduğu ve Anadolu ile Avrupa arasında bir köprü vazifesi görerek geçiş yolu olmuştur. Eski zamanlardaki ticari hareketliliğini şimdilerde sanayisinin en gelişmiş şehirlerimiz arasında olmasıyla tekrar göstermektedir.

Kocaeli’de görülmesi gereken yerler

Osmanlı İmparatorluğunun kurulduğu bu topraklar tarihi yönden birçok eseri barındırmaktadır. Bu eserleri görebileceğiniz seçeneklerden biri müzelerdir.

İzmit’in tarih kokan müzelerinde sergilenen eski eserleri keşfederek eski çağlar hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz. Gayret gemi müzesi, Osman Hamdi Bey müzesi, Kocaeli arkeoloji müzesi görülmeye değer keyifli yerlerin başında gelmektedir.

Doğa güzelliklerinin örneklerinden olan Kocaeli yaylalarını ziyaret etmeden kesinlikle ayrılmayın bu güzel şehirden. Yeşilin birçok tonunu bulabileceğiniz içinizi ısıtan manzaralar ile donatılmış doğal resimleri andıran yayları gezerken kendinizi kaybedebilirsiniz.

Maşukiye Kirazlı Yaylası, Kuzu yaylası, Kaya Üstü Yaylası, Menekşe yaylaları ile ünlü bu körfez şehri doğaseverler için önermekteyiz.

Kocaeli’ye nasıl gidilir?

Tabiatın tüm güzelliklerinin buluştuğu Kocaeli ili gezi düzenlenecek şehirlerden bir tanesidir. Birçok akarsu ve göllere sahiplik yapan bu şehir eski çağlardan günümüze kadar uzanmış bir eser şeklinde keşfetmemizi beklemektedir.

Karayolu ile kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz körfez şehrine batıdan gelecekseniz Bursa üzeri kısa bir seyahat ile ulaşabilirsiniz. Güneyden gelecek ziyaretçiler Bursa ve Yalova üzeri, Doğudan gelecekler Ankara ve Bolu şehirleri üzeri veya firmamızın desteği ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları