Kırşehir

Genel olarak hem manevi hem ticari sahada çeşitli kültür mirasları birikmiş olan Kırşehir bugün Anadolu’nun geçmişini içine hapsetmesiyle sevilmektedir.

Tarihçe

Uzun yıllardır yerleşim yeri olarak varlığını sürdüren Kırşehir İç Anadolu bölgesinde yer almakta olup iklimi bozkırdır. Anadolu Selçuklu döneminde kültürel olarak hızla gelişme göstermiştir.

Kırşehir’de görülmesi gereken yerler

Kırşehir denince belki de akla ilk olarak türbeleri ve camileri gelmektedir. Tarihi gelişimimizde önem arz eden Ahilik teşkilatının temelleri bu şehirde atılmış olup kültürel ve manevi mirasımıza önemli katkılar sağlamıştır. Donemin esnafları bu teşkilatta hem ahlaki eğitimlerini alıp hem de mesleki tecrübe kazanmaktaydılar. Teşkilatın kurucusu Ahi Evran’dır. Türbesi bugün Kırşehir’in merkezinde yer almaktadır.Yine ayni şekilde bir mutasavvıf olan Aşıkpaşa’nın türbesi de bu kentin manevi havasına eşlik etmektedir ve türbesi Ankara-Kayseri çevre yolunda bulunmaktadır. Özellikle manevi anlamda huzur bulmak isteyenler camilerini ve türbelerini ziyaret ederek istedikleri manevi atmosferi yakalayabilirler.Aynı zamanda şehirde Selçuklu döneminde yoğun olarak kullanılmış bir de kervansaray bulunmaktadır. Bu kervansaray bize o dönemde Kırşehir’in önemli ticaret sahalarından olduğunu göstermektedir.Şehrin önemli turizm çekici potansiyellerinden biri de terme kaplıcalarıdır. Yurdun çeşitli bölgelerinden vatandaşlar şifa bulma niyetiyle buralara gelmektedirler.

Kırşehir’e nasıl gidilir?

İç Anadolu bölgesinin merkez illerinden biri olması sebebiyle batıya giden pek çok doğu otobüsü Kırşehir’den geçmek zorundadır. Bu sebeple karayolundan ulaşımı her yerden kolaylıkla sağlanabilmektedir.İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları