Kırıkkale

İç Anadolu Bölgesi’ nde, 274.600 nüfusa sahip “Cumhuriyet şehri” olarak bilinen Kırıkkale, 1989 yılına kadar Ankara’ nın ilçesiydi. Orta Kızılırmak bölgesinde yer alır ve Kırıkkale Ovası da halkı için önemlidir.

Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulmaya başlanan silah sanayi ile gelişen Kırıkkale’de şehirleşme süreci başlamıştır. Bundan sonra sanayinin gelişmesi ile çevre illerden de işçi göçü olmuş, yerleşimde yeniden yapılanma ve nüfusta patlama gerçekleşmiştir. 2003 yılında, DPT tarafından yapılan illerin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında 81 il içinden 33. Sırada yer almıştır.

Tarihçe

Tarihi kalıntılara bakıldığında (Çeşnigir Köprüsü ve Kral Yolu gibi), şehrin tarihte ulaşım açısından önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. MÖ 3000’ li yıllara kadar dayanan tarihi, yüzyıllar içerisinde Orta Asya’ dan Anadolu’ ya göç eden boyların mekanı olmuştur.

Kırıkkale’de görülmesi gereken yerler

Sulakyurt Kaya Sığınakları, dağda oyulmuş, eski yerleşim yerleridir. Büklükale’de MÖ. 2000 li yıllara ait ve Hititlerden kalma bölgenin araştırılması için arkeolojik çalışmalar oldukça ilginçtir.Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’nün çalışmaları sonucu ortaya çıkan mezarlıklar tarih meraklılarının dikkatini çekmektedir.Keskin Ortodoks Rum Kilisesi, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’ sine konu olmuş, cami ve türbeleri, Çeşnigir Köprüsü, Milli Mücadele döneminden kalma Fişekhane, Kapıkulukaya Baraj Gölü görmeden gelinmeyecek yerlerindendir.

Kırıkkale’ye nasıl gidilir?

Kırıkkale, coğrafi konumu itibariyle Ankara’dan havayolu, tren yolu, otobüsle ulaşım imkânlarına sahiptir.İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları