Kastamonu

Bir ili tanımak için o şehirde olmanıza gerek yoktur. O şehirdeki insanları anlamak için şehrin coğrafi konumu, kültürel faaliyetleri, ekonomik sorunlarını bilmek gerekir. Çünkü insanların yaşam tarzları ilin yapısına göre şekillenmiştir. Kastamonu eski zamanda Bizans’a ev sahipliği yapmış bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sağında kalesi solunda kulesi ortasından geçen Karaçomak deresi ile ün salmıştır. Birçok eser ve kalıntılara rastlayacağınız bu kent Anadolu’nun en eski şehirlerinden biridir. Hala eski yapısını koruduğunu fark edeceksiniz. Sıcakkanlı insanlarının size ev sahipliği yapması da sizin hoşunuza gidecektir.

Kastamonu’da görülmesi gereken yerler

Gezilip görülmesi gereken birçok tarihi dokuya sahiptir. Gezerken sanki o çağların kokusunu, tadını hissedeceğiniz bir ortam mevcuttur.Kastamonu kalesi, Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi, Yanık Sultan Türbesi, Nasrullah cami gibi birçok tarihi mekanı bulunduran şehirde gezerken kendinizi güzel görüntülerden alamayacaksınız.Aynı zamanda Türkiye’ ilk açılma özelliğine sahip olan Kent Tarih Müzesi gelen misafirleri tarihin derinliklerine götürmeyi başarmaktadır.Saat kulesi ise 1885 yılında yaptırılarak bu ile getirilmiş şu an ise hala sağlamlığını ve tarihini korumaktadır.Gezerken acıktığınızda ise yörenin en önemli yiyecekleri etli ekmek, tiritin tadına bakabilirsiniz. Tatlı olarak da meşhur cırık tatlısını yemeden gitmemelisiniz. Tüm gezdiğiniz yerleri fotoğraflayarak anılarınıza güzel görüntüler ekleyeceksiniz. Gezerken hem mutlu olacak hem de farklı yerleri görmenin tadını çıkaracaksınız.

Kastamonu’ya nasıl gidilir?

Batı Karadeniz’in en güzel illerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Samsun, Karabük, Çankırı, Ankara gibi iller komşuluk yapmaktadır. Ulaşım sıkıntısı yaşamadan bu ile ulaşmak çok kolaydır. İster arabanızla doğa güzelliklerini seyrederek, ister otobüs yolculuğu yaparak, isterseniz uçak yolculuğu ile bu ile ulaşabilirsiniz. Kamilkoç turizm, Nilüfer turizm, Metro turizm, Özlem seyahat, Ulusoy turizm ile ulaşımlarınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları