Kartepe

Kartepe Nerede?

Kocaeli iline bağlı Kartepe’nin geçmişi Roma ve Bizans imparatorluklarına kadar gitmekte, Bitinya denilen bölgede bulunmaktadır. 1925 yılında yapılan nüfus mübadeledesi sonucunda göç almaya başlamıştır. Başta Karadeniz bölgesi olmak üzere diğer bölgelerden hala göç almaya devam etmektedir.

Önceki adı Köseköy olan bu ilçe sonradan Kartepe adını almıştır. Son zamanlarda kayak sporu ile ünlenen Kartepe, İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü arasında yer almaktadır.

Kartepe’de görülmesi gereken yerler

Kartepe Kayak Merkezi: Kış turizmine katkı sağlayan kayak merkezi yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bunun en önemli sebebi İstanbul’a çok yakın olmasıdır. Kayak merkezinde konaklama ve yemek imkânı bulunmaktadır. Kayak hocalarından ders alabilir ve merkezde bulunan kayak malzemelerinden satın alabilirsiniz.

Maşukiye Kirazlı Yaylası: Maşukiye yeşil alanları, akan dereleri ile ziyaretçilerin ilgi kaynağı oluyor. Doğa ile baş başa vakit geçirmek için muhteşem bir yer. Güzel manzara eşliğinde piknik yapabilir veya dinlenmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Maşukiye Aygır Deresi: Kartepe’nin zirvesinden başlayan bu dere zaman zaman küçük pınarlara dönüşmekte ve yol boyu ziyaretçilere eşlik etmektedir. Alabalık Vadisinde balık lokantaları sizi bekliyor. Günü birlik turların merkezi olan bu yer Âşıklar Diyarı olarakta anılmaktadır.

Thököly İmre Anıtı: Savaş sırasında Osmanlıya sığınan Macar kralı Thököly anısına ölümünün 300. Yılında yaptırılan anıttır. Arslanbey köyünde yer almaktadır.İlçede çok sayıda tarihi su değirmeni bulunmaktadır. Arslanbey, Pazarçayırı, Suadiye bunlardan birkaçıdır. Dilerseniz gezinize Sapanca Gölünde devam edebilirsiniz.

Kartepe’ye nasıl gidilir?

Kocaeli ilçesi ana bağlantı noktasında olduğu için sürekli karayolu ulaşımı vardır. Uzak noktalardan gelecek ziyaretçiler için Kocaeli Cengiz Topel havaalanı hizmet vermektedir.Şehir merkezine gelen yolcuların otobüs, dolmuş ya da taksi kullanarak Kartepe’ye ulaşmaları mümkündür. İstanbul’da oturan ziyaretçiler için özel araçla ulaşım daha çok tercih edilmektedir.

Kartepe’nin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları