Karadeniz Ereğli

Karadeniz Ereğli Nerede?

Karadeniz Ereğlisi Eski Çağ tarih yazılarında ‘’Herodeia Pantike’’ olarak geçmektedir. İlk yerleşmelerin ne zaman olduğu kesin bilinmemekle beraber son yapılan kazılara göre M.Ö. 25OO’lü yıllara dayandığını göstermektedir

Tarihsel kaynaklara göre ilçenin İyon’lardan Türk egemenliğine kadar çok sayıda Anadolu uygarlığını bünyesinde barındırdığı görülmektedir. Birçok medeniyete beşiklik etmiştir. 1300’lü yıllarda Osmanlı topraklarına geçmiştir.

Karadeniz Ereğli’de görülmesi gereken yerler

Karedeniz Ereğlisi sahil şeridinde bulunması yönüyle yaz aylarında deniz sezonu aktif olarak tatilcilerin tercih ettiği yerdir.

Halil Paşa Konağı; bu konak 19. Yüzyılın en önemli mimari yapılarından bir tanesidir. 1998 yılında Ereğli Müze Müdürlüğü’ne dönüştürülmüş ve ziyaretçilerin hizmetine sunulmuştur. Müzede Grek, Roma ve Bizans dönemlerine ait tarihi eserler bulunmaktadır. Ayrıca müzenin bir bölümünde Etnografik eserlerde bulunmaktadır.

Cehennemağzı Mağaraları; mitolojide ‘’Ölüler Ülkesi’’ olarak bilinmektedir. Ayrıca Çayır Köyü Mağarası da ziyaretçilerin hizmetine sunulmaktadır.Bütün bunları yanında mesire yerleri de, yeşilin her tonunun bulunması bakımından görülecek yerler arasında yer almaktadır.Ayrıca burada Türkiye’nin en önemli maden ocağı ve Erdemir Demir Çelik Fabrikası bulunmaktadır.

Karadeniz Ereğli’ye nasıl gidilir?

Karadeniz Ereğlisi’ne karayolu ve havayolu ile gidilebilmektedir. Karayolu ile birçok ilden otobüs firmaları ile gidilebilmektedir.

Havayolu ile yaklaşık 300 km uzaklıkta İstanbul Havaalanı bulunmaktadır. Buradan transfer şirket arabaları veya özel araçlarla gelmek mümkündür.

Şehir içinde sürekli dolmuş hatları ile de şehir içinde ulaşım sağlanmaktadır.

Karadeniz Ereğli’nin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları