Karabük

Karabük 1937 yılına kadar Safranbolu ya bağlı Öğlebeli köyünün mahallesi idi. 1935 yılında Zonguldak demir yolun üzerinde kömür yataklarının yakınlığı sebebi ile burada bir demir çelik fabrikası kurulmasına karar verildi ve yapıldı.

3 Nisan 1937 yılında Atatürk ün yönlendirmesi ile ismet İnönü tarafından demir çelik fabrikasının temelleri atıldı. Karabük 6 Haziran 1995 yılında 22305 sayılı resmi gazetede yayınlanan 550 sayılı kanun hükmünde kararname ile Zonguldak tan Eflani Safranbolu ve yenice ilçelerinin birleştirilmesi ile Türkiye’nin 78. ili olmuştur.

Karabük’te görülmesi gereken yerler

Karabük ilk çağda geniş bir yerleşme ile adını duyurmuştur. Hititler, Frigler, Helenistlik, krallıklar ve roma döneminde yerleşme yeri olarak kullanılmıştır.Hititler döneminde yerleşmeye konu olan ilçesi Eflani’dir. Eflanin tarihte bilinen ikinci adı Bitinya’dır. Roma M.Ö 1. yüzyılda Anadolu’ya girince önem verdiği yerlerden birisi de batı Karadeniz bölgesi olmuştur bu bölge ormanları ve madenleri nedeniyle tercih etmiştir.Gezilecek birçok tarihi ve görsel yerleri bulunmaktadır. Eski Pazar, Karabük demir çelik sanayi, İncekaya su kemeri, Çitdere tabiat koruma alanı, İncekaya kanyonu, Sipahioğlu konağı, Bulak mağarası, Yenice ormanları Safranbolu Hıdırlık tepesi, Mümtazlar gezi evi, Yörük evi, Katır yolu, Köprülü Mehmet paşa cami olmak üzere muhteşem yerlere sahiptir.

Karabük’e nasıl gidilir?

Karabük e nasıl gidilir karayolu ve demir yolu ulaşımının bulunduğu Karabük’e en yakın havaalanı Ankara Esenboğa havaalanı. Karayolu ile Ankara, İstanbul otoyolunun Gerede sapağında ayrılarak 80 km sonra ulaşılır. Zonguldak ve Ankara ya demir yolu ile ulaşım mümkündür.İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları