Kapadokya

Kapadokya Nerede?

Anadolu geçmişten bu yana pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve güler yüzü ve sıcaklığıyla onları en iyi şekilde karşılayarak misafirperverliğinde kusur etmemiştir. Bu yerler farklı farklı milletlere toprak olmuştur artık. Birçoğu da Türkiye sınırlarında kalmıştır. Türkiye’ de tarih kokan gerek kültürel anlamda gerek sosyal anlamda birçok iz taşıyan onlarca il ve ilçe vardır. Tarih kokan, dokusunda gelmiş geçmiş milletleri barındıran kişiyi gittiğinde geçmişe götüren ilçelerden biri de Kapadokya’dır.

Kapadokya’nın tarihinin hangi döneme dayandığı tam olarak bilinmemekle birlikte yazılı tarihinin Hititlerle başladığı bilinmektedir. Hitit imparatorluğu yok olduktan sonra bu bölge uzun süre karanlık bir yer olarak kalmış daha sonra çeşitli uygarlıklar tarafından işgal edilip yerleşim yeri olarak belirlenmiştir.

Kapadokya’da görülmesi gereken yerler

Hemen hemen her yaşta insanın bu yerin adı anıldığında akıllarına gelecek olan ilk yer görkemiyle büyüleyen ve insanı hayrete düşüren Peribacaları’dır. Peribacaları akarsuların ve biraz da olsun rüzgârların aşındırmasıyla oluşmuş bir yeryüzü şeklidir. Ancak usta eller tarafından yapılmış izlenimi veren görüntüsü hiç de bir tesadüfe yer olmadığını göstermektedir. Maharetli ellerden geçmişçesine muntazam bir görüntüyle gittiğinizde sizi karşılamaktadır.

Aksaray’a birkaç km uzaklıktaki Ihlara Vadisi de gidildiğinde görülmeye değerdir. Oranın yöresel yemeklerini yemeden de dönmeyin tabii. Türlü türlü tatlarda, farklı sunumlarıyla ünlü lokantalarda yorucu gezi sonrasında yenilecek müthiş yemekleri yemeden dönmeyin. Ülkenin her yöresine olduğu gibi Kapadokya’nın da misafirperverliğinden hoşnut olacaksınız.

Kapadokya’ya nasıl gidilir?

Kapadokya’ya gitme fırsatı doğan herkesin hangi yoldan olursa olsun ilk fırsatta online olarak biletini buradan alıp gitmelidir. Şayet karayolunu tercih ederseniz doğadaki coşkuya yolculuk boyunca şahitlik edebilir, yolculuğunuzdan memnun bir şekilde evinize dönebilirsiniz.

Kapadokya’nın tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları