Kahramanmaraş

Şehr-i Kahraman

Akdeniz Bölgesinin nadide bir şehridir Kahramanmaraş. Doğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgelerinin kesiştiği yerde verimli topraklar üzerinde kurulmuştur.

Toraslar’ın uzantıları bu şehre kadar uzanmış, iklimini etkilemiş, insanlarına Akdeniz havasının sıcakkanlılığını vermiştir. Denize kıyısı yoktur belki ama denize dökülen güzel ve berrak ırmakları vardır bu güzel şehrin. Birçok bölgenin kesiştiği yere kurulmuş olan bu güzel ilimiz belki de bu illerin bütün iklimini, kültürünü kendi bünyesinde çok güzel bir şekilde barındırmış olmasından dolayı bu kadar önemli bir değere sahiptir.
Gaziantep, Adana, Kayseri, Malatya gibi büyük şehirlerin tam ortasında bulunuyor olması onu ulaşım açısından da bir o kadar gelişmiş yapmaktadır.

Kahramanmaraş’da görülmesi gereken yerler

Hititlerden, Medlere, Perslerden, Makedonyalılara kadar birçok eski toplumu toprağında büyütmüştür Kahramanmaraş. Elbistan ilçesi Dulkadiroğulları beyliğine ev sahipliği yapmış hatta başşehri unvanını elinde bulundurmuştur. Bunlar gibi daha nice millete vatan olmuş, yurt olmuş bu yer, onların tarihi zenginliklerine de bir o kadar sahip çıkmıştır.

O kadar çok gezilip görülmesi gereken yer vardır ki burada..
Dulkadiroğullarından kalma Ulu Cami, Yavuz Sultan Selim tarafından Maraşlı eşine yaptırdığı Hatun Mescidi, Taş Medrese, Kapalı Çarşı’ya bitişik Taş Han,Süleymaniye Köprüsü ve Çeşmesi bunlara verilecek örneklerden sadece birkaçı.

Daha önce çeşitli yerlerde olduğu iddia edilen Yedi Uyurlar olarak bildiğimiz Eshab-ı Kehf’in bilimsel açıklamalarda bu şehrin Afşin ilçesine 5 km uzaklıkta bir mağarada bulunduğu kanıtlanmıştır. Burası da dini turizmin önemli mekanlarından biri haline gelmiştir.
Ama bunların dışında biri var ki o da bu şehri yukarıdan gören Maraş Kalesi.
Dondurması, tarhanası, gezilip görülecek mesireleri, yaylalarıyla antik yerleriyle bir Türkiye şehri Kahramanmaraş. Muhakkak ki yolunuz düşerse gezin, görün, bilin.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları