İstanbul

Medeniyetlerin Başkenti İstanbul

İstanbul Türkiye’nin en kalabalık ili olmakla beraber sosyal ve kültürel olarak en gelişmiş ilidir. Medeniyetlerin beşiği hatta başkentidir. Birçok medeniyete ve imparatorluklara ev sahipliği yapmış bu büyük şehre çeşitli isimler verilmiştir bunlar şöyledir. Byzantion, Nova Roma, Konstantinopolis, Konstantiniyye, İslambol ve İstanbul’dur.

Bu şehre tarihsel dokusunu kazandıran imparatorluklar şöyledir, Bizans imparatorluğu, Roma imparatorluğu ve Osmanlı imparatorluğu gibi dünyanın en büyük imparatorluklarının başkentliğini yapmış bu şehirde her toplum bir tarihi doku bırakarak bizlere kıymetli bir miras sunmuşlardır.

İstanbul’da görülmesi gereken yerler

Tarihi yönden çok önemli bir şehir olan İstanbul’da görülmesi gereken harika yapılar bulunmaktadır. Osmanlı dönemine ait Topkapı Sarayı en gösterişli yapılardandır. Yaz ve kış dönemlerinde sürekli yerli ve yabancı turistlerin ziyaretleri ile canlanmaktadır. Sarayın içerisindeki kaşıkçı elması görülmeye değer eşsiz bir elmastır.

Osmanlı döneminde Ayasofya Camisi ondan önceki ismiyle Ayasofya klişesi görülmeye değer bir tarihi yapıdır. Bölgenin su ihtiyacını karşılamak için yapılan Yerebatan sarnıcı tam bir tarihi eserdir. Benzersiz sütunlarının ışıklandırılmasıyla müthiş bir görsel şölen sunmaktadır ziyaretçilerine.

Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan mısır çarşısı alışveriş yapmak isteyenleri eski zamanlara götürecektir. İstanbul’un olmazsa olmazı olan boğaz manzarasında bir akşam yemeği yenmenin keyfi başka yerde yoktur sanırım..

İstanbul’a nasıl gidilir?

Sayamadığımız daha birçok tarihi eserin bulunduğu İstanbul’da boğazdaki yalıları ve manzaralarıyla keyifli bir seyahat sunmaktadır herkese. Bu şehrin doğal güzellikleri ile süslenen tarihi yapısı arasında kaybolup gideceksiniz. Her yıl milyonlarca turistin akın ettiği bu Avrupa başkenti şehre ulaşım hava, deniz ve kara yoluyla yapılmaktadır. Karayolunu tercih edip doğudan bölgeye gelmek isteyenler Ankara ve Bolu üzeri şehre ulaşabilirler. Güneyden gelmek isteyenler İzmir üzeri Bursa güzergâhını kullanabilirler.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları