Isparta

Türkiye’nin 29 büyük kenti olan Isparta aynı zamanda Akdeniz bölgesinin önemli kentleri arasında yer almaktadır. Şehrin geçmişine bakıldığında Hitit, Lidya, İyon ve Pers krallıklarının bölgede yaşadığı görülmektedir.

Coğrafi konumu açısından Göller Bölgesinde yer alan ilin iklim ise Akdeniz iklimidir. Zaman zaman karasal iklimin de hâkim olduğu Isparta Toros dağlarının esintilerini bölge halkına sunar.

Isparta’da görülmesi gereken yerler

Isparta’nın geçim kaynaklarına baktığımızda ilk sırayı gül yetiştiriciliği almaktadır. Yetiştirilen güllerden çeşitli kozmetik ürünleri, kişisel bakım eşyalar yapılmaktadır. Isparta sokaklarında her adım başı gül içerikli bir dükkâna ya da mağazana rastlamanız mümkündür.Gül yetiştiriciliğinden sonra ikinci sırada yer alan el dokuma halılar hem maddi hem manevi açıdan bölge halkının kazanç kaynakları arasındadır.Isparta’da bulunan ve turistlerin ilgi odağı olan Antiocheia Antik kenti ve Adada Antik Kenti ise her sene yüzlerce kişinin akınına uğruyor. Eski zaman kalıntılarının günümüze kadar ulaşması görenleri hayrete düşürüyor. Antik kent içinde yer alan Men tapınağı ise ay tanrısı Men adına inşa ettirilmiştir ve içerisinde birçok kutsal sayılan eşya bulunmaktadır.Bölgede dikkatleri çeken bir diğer güzellik ise Eğirdir kalesi olmaktadır.Yazılı kanyon içine gizli tarihi Kral Yolu ise zakkum ağaçlarının büyüsü ile ilgi gören yerler arasındadır. Görenleri hayrete düşüren mavi yapraklı sedir ağaçlarının bulunduğu Kızıldağ Milli Parkı ise şehrin doğal güzelliğini oluşturan yerlerdendir.

Isparta’ya nasıl gidilir?

Isparta’ya ulaşım ile oldukça kolaydır. Burdur ve Antalya karayolu üzerinden ulaşımın sağlanabileceği gibi Isparta Süleyman Demirel Havaalanı ile de ulaşım sağlanmaktadır.İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları