İnebolu

İnebolu Nerede?

Kastamonu’nun Karadeniz’e kıyısı olan muhteşem güzellikte ilçelerinden biridir İnebolu. Çoğunlukla ormanlarla kaplı bu şirin ilçede, adeta yeşil ve mavi iç içedir. İlçede Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Her mevsim yağış almaktadır. Kışları, sahil kesiminden yükselen dağlar soğuğun iç kesimlere girmesini engellemektedir.

İnebolu ve İnebolu Limanı Kurtuluş Savaşı’nda stratejik bir rol oynamıştır. İnebolulu kayıkçıların gayret başarıları 9 Nisan 1924 tarihli TBMM kararıyla Beyaz Şeritli İstiklal madalyası ile ödüllendirilmiştir. Şehit Şerife Bacı da Kastamonu Seydiler’den gelerek İnebolu’da Kurtuluş Savaşı’na katılmıştır. Büyük bir kahramanlık örneği göstererek, yurt savunmasında önemli rol oynamıştır.

Ayrıca 23 Ağustos 1925’te Kastamonu’dan İnebolu’ya hareket etmiştir. Şapka ve Kıyafet İnkılâbı gerçekleştirilmiştir. Osmanlı Dönem’in de gemi yapım tezgâhları ve limanı ile önemli bir ticaret merkezi konumunda olmuştur.

İnebolu’da görülmesi gereken yerler

İnebolu Evleri: Genelde 3 katlı bahçeli yapılardır. Bahçelerinde her türlü meyve ağaçları mevcuttur. Ayrıca bahçelerinde yaz mevsiminde sohbetler için, çardak veya avlu içinde oturma yerleri bulunmaktadır. Evler genelde kırmızı veya bordo- beyaz renklidir. Bu tarihi evler Kültür Bakanlığı’nca koruma altına alınmıştır. Birçok evinde restorasyon çalışması yapılmaktadır.

İnebolu Limanı: Her türlü yolcu giriş çıkışına müsait olup, ithalat ve ihracat yapılmaktadır. Yılda çokça turizm amaçlı gezi teknelerinin uğradığı liman sahasında, ahşap tekne yapım tersanesi de bulunmaktadır.

İnebolu Feneri: Denize bakan yamaçta kurulmuş, ama ne yazık ki şu anda terk edilmiş, yaklaşık 145 senelik bir deniz feneridir.

Sahil Boyu ve Plajlar: Uçsuz bucaksız sahili ve eşsiz güzellikteki plajlarıyla yaz turizmi için önemli bir yer teşkil etmektedir.

İnebolu’ya nasıl gidilir?

İlçeye Kastamonu üzerinden karayolu ile ulaşım yapılmaktadır. Diğer illerden de karayolu ile ulaşım yapılabilmektedir. Sahil kentlerinden deniz yolu ile de ilçeye ulaşım mümkündür.

İnebolu’nun tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları