Hakkari

Sümerler, Baburiler, Asurîler ve Medler bölgeye hâkim olmuşlardır. Roma imparatorluğu bölgeyi defalarca fethetmek istedi ancak başarılı olamadı. Hz. Ömer zamanında bölge 640 yılında fethedilmiştir. 1534 yılında Osmanlı egemenliğine girmiştir.

Bölgede yaşayan kişilerin Kürt ve Kurdak diye anıldıkları bilinmektedir. Bu kimselerin Oğuz boyundan ve Türkmen soyundan geldikleri söylenmektedir.

Hakkari’de görülmesi gereken yerler

Melik Muhammet Esad Medresesi: Günümüzde cami olarak kullanılan bu medrese, Hakkâri beylerinden Melik Muhammed Esat tarafından yaptırılmıştır. Medresenin yanında aile kabristanlığı bulunmaktadır.Kayme Sarayı: Şemdinli ilçesinde yer alan bu saray, düzgün kesme taş ve moloz taş malzemeden yapılmıştır. İki katlı olarak yapılmıştır. Sarayın şuanda yıkıntı halindedir. Mimari açıdan görmek isteyenler ziyaret edebilirler.Taş Köprü: Şemdinli’de bulunan bu köprünün iki ayağı kayalıklara oturtulmuştur ve kitabesi bulunmamaktadır. Köprü hala kullanılmaktadır.Halil Kilisesi: Halil mevkiinde bulunan kilise ziyaretçilerini bekliyor.Kırmızı Kümbet Mezarlığı: Gülereş Baba mahallesinde yer almaktadır. Mezarlıkta geometrik desenli ve değişik bitki örtüsüne sahip mezar taşları bulunmaktadır.Bercelan Yaylası: Dağcılık, kayakçılık ve doğa yürüyüşü için oldukça elverişlidir. Buraya kadar gelmişken Seyithan Buzul Gölünü ziyaret etmeden gitmek olmaz. Yukarıda sayılan yerlerin dışında çok fazla sayıda kilise, yayla ve köprü bulunmaktadır. Derav Kilisesi, Gagevran Köyü Kilisesi, Koçanis Kilisesi, Golan Yaylası.

Hakkari’ye nasıl gidilir?

Otobüs ve uçak ile ulaşım imkânı bulunmaktadır. Karayolu ulaşımında Van aktarmalı olarak ulaşım gerçekleştirilmektedir. Aynı şekilde uçak ile ulaşım sağlayan ziyaretçilerin de yine Van güzergâhını kullanmaları gerekmektedir. Van Gölü Turizm, Star Van Turizm gibi firmalar ulaşımı sağlamaktadır.İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları