Gümüşhane

Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesi Yukarı Fırat bölümünde yer alan Elazığ 398.108 nüfuslu geniş bir şehirdir. Geçmişte karasal iklimin hakim sürdüğü bu şehir, yapılan ve hala yapılmakta olan barajlar sayesinde iklimi ılıman iklime dönüşmüş

Ekonomisinin büyük kısmını tarım ve hayvancılık oluşturur. İl son yıllarda Türkiye’nin en çok göç veren illerinin başında gelir. Milli gelirin düzeyi, Türkiye geneli milli gelir düzeyine oranla çok düşük olması da göçün sebeplerinin başında gelir.

Tarihçe

Gümüşhane, bazılarına göre Antik Çağ Yunanlılar’dan gelen bir isme sahip, bazılarına göre ise Kanuni Sultan Süleyman’ ın gümüş madenleri sebebiyle koyduğu isimdir. Ancak tarihinin MÖ 3500’ lü yıllara dayandığı kalıntılara bakıldığında anlaşılmaktadır.
Tarihi çağlardan beri farklı devletlerin himayesine giren şehir, farklı kültürlerin kesişme noktası olmuştur. İpek Yolu vasıtasıyla da kültür zenginliği şaşırtıcıdır.

Gümüşhane’de görülmesi gereken yerler

Antik Çağa dayanan tarihi sebebiyle çok fazla arkeolojik kalıntıya sahiptir. Ayrıca Karaca Mağarası, Tomara Şelalesi, Kürtün, Artabel Gölleri, Kazıkbeli Yaylası, Zigana Geçidi, Kromni Vadisi gibi eşsiz doğa harikası mekanlar görülmezse olmazdır.

Cami ve kiliseler ile çok sayıda kalenin olduğu şehrin ayrıca Sarıçiçek Köy Odaları da görülmeye değerdir.

Gümüşhane’ye nasıl gidilir?

Karayolu ile ulaşım her yerden mümkündür. Hava yolu içinse komşu şehirlere gitmek gerekirİlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları