Gökçeada

Gökçeada Nerede?

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada Çanakkale’nin ilçelerinden biridir. Türkiye’nin en batı noktası olan İnciburnu’da adada bulunmaktadır. Ada yerleşim olarak çoğunlukla Rum köylerinden oluşurken şimdilerde Rum nüfus oldukça azdır.

Adaya ulaşım ve ihtiyaçlar deniz yoluyla yapılıyor. 1970’li yıllara kadar tek bir iskeleye sahip olan adaya büyük tonajlı gemilerin demirlemesi pek de mümkün değildi. Ancak 1970 yılında Uğurlu köyünde yapılan 2. İskele ile birlikte adalar arası turizm ve ticaret artmış, hem büyük gemilerin denizde demirlemesinden dolayı yolcuların ve malların küçük teknelerle adaya taşınma sorunu ortadan kaldırılmış hem de köyün ticaret hacmi ve gelirleri artmıştır.

Gökçeada’da görülmesi gereken yerler

4 tarafı denizlerle kaplı olan adada özellikle yaz aylarında turist sayısı oldukça artmaktadır. Misafirlerin konaklaması için çoğunlukla ev pansiyonlar bulunurken konaklama tesisleri de bulunmaktadır.

Adanın önemli plajları olan güneydoğu tarafında bulunan kefalos plajında uygun tesisler bulunurken stenos plajında herhangi bir tesis bulunmamaktadır.Ayrıca rüzgâr sörfü için kefalos mevkii ideal bir ortam sunmaktadır.

Ada dalış için en uygun yer ise kaşkaval burnu ve peynir kayalıklarıdır. Adanın batısında bulunan gizli limanda ise uzunca bir plaj bulunmaktadır.

Gökçeada’ya nasıl gidilir?

Adaya ulaşım doğrudan deniz yolu ile yapılabilirken ticari mallar da gemilerle taşınmaktadır. Çınarlı kasabasında bulunan havalimanı sayesinde istanbul ile ada arasında direk uçak seferleri düzenlenebilmektedir.

Gökçeada’nın tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları