Gaziantep

Gaziantep 1.844.438 kişilik nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık sekizinci büyük şehridir. Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş şehridir. Sanayi ve ticaret bakımından bölge geneline göre oldukça gelişmiş bir şehirdir.

Zengin bir ekonomik ve kültürel mirasa sahiptir. Ayrıca Gaziantep, Türkiye’nin hala yaşanılan en eski kenti olup, dünyanın en eski kentlerinden biridir.

Gaziantep’te görülmesi gereken yerler

Gaziantep yakınlarından bulunan Dülük yörenin en eski kentidir. Arkeolojik kazılarda bu kentte Paleolotik dönemden beri insan yaşamına dair izlerin olduğu tespit edilmiştir. Dülük İpek Yolu üzerinde bulunduğundan dolayı tarihin çeşitli dönemlerinde güç paylaşımlarının merkezi olmuştur.
Şehir MÖ 1700 lü yıllarda Hitiler’in eline geçtikten sonra bir süre de Mısır yönetiminde kalır. MÖ 700 MS 546 arasında ise sırasıyla Medler, Asurlular ve Persler’in yönetiminde kalmıştır. Daha sonra Makedonya, Selevkos ve Komagene uygarlıkları yönetimi başlamıştır.

Değişik medeniyetlere ev sahipliği yapan Antep, 1516 yılında Yavuz Sultan Selim’in doğu seferiyle ele geçirmesi ile Osmanlı yönetimine girer. Birinci Dünya Savaşı sonrasında imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması ile 17 Aralık 1918 yılında Birleşik Krallığa bırakılır. Daha sonra 5 Kasım 1919’da Fransa’ya bırakılır. Ardından Antep halkının Şahin Bey ile başlattığı destansı direniş sonucunda Fransızlar şehirden kovulur. 8 Şubat 1921 tarihinde bu kahraman şehre Gazi unvanı verilerek onore edildi.

Gaziantep enerji kaynakları ve madenler açısından çok gelişmiş değildir. Demir, fosfat, krom gibi maden çıkmaktadır. El sanatları ve mutfak lezzetleri oldukça gelişmiştir. Türküler ve halk oyunların bölgenin yöresel yapısını yansıtmaktadır.
Şehrin tam merkezinde Gaziantep Kalesi yer almaktadır. Kalenin güneyinde tarihi Naib Hamamı bulunmaktadır.
Şehir çarşısına yakın bir bölgede büyük bir bakırcılar çarşısı bulunmaktadır.
Boyacı Camii, Kurtuluş Camii, Şirvan camii ziyaret edilmesi gereken turistik mekanlardandır.
Bey Mahallesi’nde tarihi Antep evleri bulunmaktadır.İlde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Aziz Bedros Kilisesi’dir.

Gaziantep’e nasıl gidilir?

Şehre ulaşım gelişmiş olup hemen her şehirden ulaşım sağlanabilir.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları