Eskişehir

Eskişehir, Türkiye’nin 799.724 kişilik nüfusu ile yirmi beşinci büyük şehridir. Ortasından geçen Porsuk Çayı şehrin sembolü haline gelmiştir. İçerisinde iki devlet üniversitesi olan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi sayesinde bir öğrenci kenti olarak bilinir.

Şehirdeki sanayileşme ekonomik faaliyetler Türkiye ortalamasının üzerindedir. Uçak, tren ve makine sanayi gibi birçok ekonomik faaliyetin merkezi konumundadır. Türk Silahlı Kuvvetleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 1. Hava Taktik Komutanlığı ve 1. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı yine bu şehirdedir. Bu sebeple Türkiye’nin havacılık üssü olarak da tabir edilir.

Eskişehir’de görülmesi gereken yerler

Şehrin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. MÖ 14. yüzyılda Hititler Eskişehir merkezli büyük bir devlet kurmuşlardı. MÖ 12 yüzyılda Anadolu’ya giren Frigler buralara yayılmış ve Dorylaion adı ile bölgede hüküm süremeye başlamıştır.
Friglerden sonra bölge Lidyalıların ardından da Perslerin hakimiyetine geçmiştir. MÖ 4. yüzyılda da Makedonyalı İskender’in eline geçen şehir İskender’in ölümüne kadar imparatorluğun elinde kalmıştır.
MÖ 2. yüzyılda Roma İmparatorluğu kontrolüne geçen şehir daha sonra Bizans’tan Anadolu Selçuklu Devleti’nin eline geçmiştir. 1289 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı şehir Osman Gazi’ye vermesi ile bölgede Osmanlı Hakimiyeti başladı. Yine kurtuluş savaşının dönüm noktalarından biri olan Birinci İnönü Savaşı bu şehirde geçmiştir. Türk ordusu Yunan ordusuna burada dur diyere Büyük Taarruzu başlatmıştır. Şehrin mutfak zevkleri gelişmiştir.

Met helvası, Nuga helvası, Haşhaşlı çörek, Kalabak suyu, Çibörek gibi kendine has lezzetleri bulunmaktadır. İşlenebilir lületaşı Türkiye’de yalnız Eskişehir’de çıkar.

Anadolu Üniversitesi bahçesinde senfoni orkestrası bulunmaktadır.
Ayrıca her yıl düzenlenen Uluslararası Eskişehir Festivali ile müzik, tiyatro, resim ve sinema dallarında gösteri ve sergiler yapılmaktadır. Frig vadileri şehrin en mükemmel görülmesi gereken yerleri arasındadır.
Odunpazarı evlerinde Osmanlı’dan kalma ahşap tarihi evler bulunmaktadır.
Çağdaş Cam Sanatları müzesi Türkiye’de yine bir ilktir.Anadolu Üniversitesi kütüphanesi çok zengin kaynak ve bilimsel araştırmaların merkezidir.

Eskişehir’e nasıl gidilir?

Şehre ulaşım olanakları çok gelişmiştir. Şehir kavşak noktasında olduğu için demir yolu, hava yolu ve kara yolu olanakları ileri düzeydedir.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları