Erzurum

Palandöken Eteklerinde “Erzurum”

Ünlü bir kayak merkezi olan Palandöken’in eteklerine kurulmuş Erzurum Anadolu tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Doğu Anadolu Bölgesinin bir ili olan Erzurum topraklarının bir kısmını Batı Karadeniz Bölgesine uzatmıştır.

Genel olarak incelendiğinde halkın geçim kaynağı doğal olarak tarım ve hayvancılıktır ancak kış aylarında turizm ön plana çıkmıştır. Kış aylarında beyaza bürünen şehir karların erimesiyle yeşilin hâkimiyeti altında kalır. Şehirde bulunan Atatürk Üniversitesi her sene yeni öğrencileri bünyesine katmaktadır. Şehirde bulunan bu köklü üniversiteye her geçen gün yeni bölümlerin açılması daha fazla öğrenci alımına neden olurken şehrin genç nüfusunu da arttırmaktadır.

Genel olarak Erzurum iline bakılırsa geçim kaynağı hayvancılık ve tarıma dayansa da ticaretin ayrıldığı yan kollar da mevcuttur. Özellikle tekstil ürünleri ve Oltu taşı imalatı konusunda oldukça fazla fabrika ve el işi dükkânlarına sahiptir. Şehrin en önemli hediyelik eşyası olan Oltu taşı oldukça geniş bir alana yayılmıştır.
Tespih, kolye, küpe, bileklik, yüzük, değişik süs eşyalarının yapımında kullanılan Oltu taşı Erzurum civarından çıkarılır ve değişik işlemlerden geçirilerek tezgâhlardaki yerini alır. Tekstil konusunda özellikle çorap üretiminde büyük bir yere sahip olan Erzurum bu potansiyeli kesinlikle kış aylarının soğuk olmasından yakalamıştır.

Erzurum’da görülmesi gereken yerler

Bölgenin en önemli turistlik mekânı olan Palandöken Kayak Merkezi her sene binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.
Geniş bir kayak pistine sahip olan Palandöken Kayak Merkezinde her sene kış müsabakaları da düzenlenmektedir.
Şehrin tarihi ve turistlik yerlerinden olan Aziziye Tabyaları bölgedeki en eski yapılar arasında gösterilebilir.Tortum Şelalesi, Çoruh Nehri, Narman Peribacaları da Erzurum ilinin doğal güzelliklerini oluşturur.

Erzurum’a nasıl gidilir?

Ayrıca şehrin ulaşımı da oldukça basittir. Şehirde bulunan havalimanından birçok şehre uçuş mevcut. Ayrıca tren yolu ve karayolu ile de oldukça kolay ulaşım sağlanmıştır.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları