Elazığ

Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesi Yukarı Fırat bölümünde yer alan Elazığ 398.108 nüfuslu geniş bir şehirdir. Geçmişte karasal iklimin hakim sürdüğü bu şehir, yapılan ve hala yapılmakta olan barajlar sayesinde iklimi ılıman iklime dönüşmüş

Ekonomisi sanayi, tarım ve ticarete dayanmaktadır. Keban Barajı’nın yapılmasıyla birlikte elverişli toprakların sular altında kalmasından dolayı daha çok ticaret ve sanayi artmıştır.

Tarihçe

Elazığ M.Ö 3000 yıllarında kurulduğu varsayılan Harput ovasının devamıdır. Yıllardır isminin Harput olarak söylenmesi de bu sebeptendir.

Malazgirt Meydan Muharebesi ile Türklerin eline geçmiş, çok kısa bir süre için Moğollara geri geçse de Büyük Selçuklu Devleti tarafından geri alınmıştır. Vali İsmail Paşa’nın teklifiyle Mumuret-ul Aziz ismi verilmiş, Atatürk döneminde ise, tahıl bolluğu ve bereketli topraklar anlamına gelen El-Azık adı verilmiştir. Halk arasında kolay söyleme şekli ile Elazığ olarak günümüze gelmiştir.

Elazığ’da görülmesi gereken yerler

Kış turizmi açısından Hazarbaba Kayak Tesisleri görülmesi gereken yerlerdendir. Ulaşım şehir merkezlerinden kalkan otobüsler ile mümkündür.

Harput antik kenti ise Elâzığ’da bulunan 20. Yüzyıla ait kalıntılardan oluşmaktadır. Gezmekle bitmeyen Elazığ’da görülmesi gereken bir diğer yer de Harput Kalesidir. Meryem Ana klişesi ve Kale Hamamları da burada bulunur.

Elazığ’ya nasıl gidilir?

Türkiye’nin birçok yerinden hava ulaşımı ya da kara ulaşımı ile gidilmesi mümkündür. Otobüs ile seyahat etmek isterseniz, bilet sorgulama ve satın alma işlemlerinizi www.biletsec.com adresinden yapabilirsiniz.

İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları