Edremit

Edremit Nerede?

Balıkesir’in batıdaki kıyı ilçelerinden biri olan Edremit, Türkiye’nin ilk turizm merkezlerinden Altınoluk ve Akçay beldelerini bünyesinde barındırmaktadır. Ege bölgesinde yaygın olarak yapılan zeytincilik, bölge halkının da geçim kaynakları arasındadır.

Milattan önce 1443 yılında Pidasus adıyla Burhaniye iskelesi civarında kurulmuş; fakat daha sonra pek çok farklı ad ile anılmıştır. Truva-Bergama hattında bulunması nedeniyle pek çok saldırıya uğramıştır. Osmanlı imparatorluğunun kuruluş döneminde ise Orhan gazi tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

1. Dünya savaşı sonrasında yapılan işgallerden bölge halkı da etkilenmiş; ancak hiçbir şekilde pes etmemiştir. Kahramanları, Kuva-yi Milliye hareketine destek vermiştir. 9 Eylül 1922’de düşman kuvvetlerinin bölgeden atılmasının ardından halk kurtuluşa ermiştir. 9 Eylül günü, her yıl kurtuluş günü olarak kutlanmaktadır.

Edremit’te görülmesi gereken yerler

Ege denizine direkt sahili bulunmayan ilçenin önemli tatil merkezleri ise Zeytinli, Akçay, Güre, Altınoluk, Narlı köyü ve Avcılar köyü olurken Tahtakuşlar köyünde Türkiye’nin ilk özel Etnografya müzesi bulunmaktadır.

İlçe merkezinin denize kıyısı olmamasına rağmen Akçay ve altınoluk plajları yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. 3 adet halk plajının yanı sıra ücretli plajları ile de hizmet veren Akçay ilçesi, bölgeye önemli turizm geliri sağlamaktadır.

Oksijen çadırı olarak tabir edilen bir bölgede yer alan altınoluk plajları ise özellikle nefes sorunu yaşayan astım hastaları için şifa kaynağı olmaktadır.

Edremit’e nasıl gidilir?

Bölgeye özel araçlar veya toplu taşıma yolu ile ulaşmak mümkün olurken Çanakkale ve şehir merkezi üzerinden de ulaşım yapılabilmektedir.

Edremit’in tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları