Diyarbakır

Diyarbakır, 1.607.437 kişilik nüfusu ile Türkiye’nin on ikinci büyük şehridir. Diyarbakır kent merkezi yaklaşık 9000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Plaka kodu 21 olup yüz ölçümü büyük bir şehirdir. Mezopotamya ile Anadolu arasında geçiş bölgesinde olan şehrin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Yontma Taş ve Mezolitik devirlerde Diyarbakır ve çevresinde var olan mağaralardan buraya yerleşim olduğu yapılan arkeolojik araştırmalarda tespit edilmiştir.

Şehrin kent merkezi MÖ 3000 Hitit ve Hurri- Mittani egemenliği yaşanmıştır. MÖ 1260 yılına kadar egemenliğini sürdüren bu uygarlıklardan sonra Asurlar, Aramiler, Urartular, İskitler, Medler, Persler, Makedonyalılar, Selevkoslar, Partlar, Ermeniler, Romalılar, Sasaniler, Bizans, Emevi, Abbasi, Selçuklu Artuklu, Eyyübi, Moğol, Akkoyunlu, Safevi, Osmanlı ve son olarak Türkiye Cumhuriyeti hakimiyetinden geçmiş uzun bir tarihi zenginliğe sahiptir.

Diyarbakır, Osmanlılar döneminde önemli eyalet merkezlerinden biri olmuş, doğuya sefer yapan ordular hareket ve kışlık üssü konumunda kullanılmıştır. Şehir Cumhuriyet döneminde özellikle 1950’den sonra büyük bir gelişim ve değişim hamlesi başlatmıştır.

Diyarbakır’da görülmesi gereken yerler

Diyarbakır şehri zengin bir dini mimariye sahiptir. Bunların başında Ulu Camii, Safa Camii, Behram Paşa Camii, Nebi Camii, Fatihpaşa Camii, Hüsrevpaşa Camii, Melik Ahmet Camii, İskender Paşa Camii, Kale Camii, Dört Ayaklı Minare, Mesudiye Medresesi, Zenciriye Medresesi, Meryem Ana Kilisesi, Saint Georgi ( Kara Papaz ) Kilisesi, Mar Petyun Kilisesi gibi bir çok tarihi yapıya sahiptir.

Şehir merkezinde bir çok müze de vardır.
Bunlar; Diyarbakır Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Ziya Gökalp Müzesi’dir.Özellikle Malabadi Köprüsü mutlaka ziyaret edilmesi gereken turistik yerlerdendir.
El sanatları, kuyumculuk, ipekçilik, bakırcılık önemli sanatsal faaliyetlerdir. Halk oyunları, davul, zurna ve halayları meşhurdur. Zengin bir mutfağı vardır. İçli köfte, sac tava, öeftune ve çiğer kebabı bunların başında gelir.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları