Çorum

Yapılan araştırmalar ve kazılar sonucu, bölgede insan yerleşim yerleri bulunmuştur ve bunlar yontma taş çağı, kalkolitik dönemin 4. Aşamasına denk gelmektedir. Yapılan kazılarda, çıkarılan tarihi eserlere en fazla Alacahöyük, Balımsultan Köyü, Büyük Güllücek, Boğazköy, Kuşsaray ve Eski yapar da yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır.

Bu dönemden sonra da bölgeye yerleşimler devam etmiştir. Daha sonraları Çorum ve çevre bölgeleri, Frig, Kimmer, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetine girmiştir. Asırlardır birçok farklı uygarlığın sırayla yerleştiği il de hala Anadolu Kültür geleneği devam etmektedir.

Çorum’da görülmesi gereken yerler

Tarihi açıdan birçok kalıntıya rastlanan Çorum tarihi eserleri bakımından da oldukça zengindir.
İskilip Kaya Mezarları görülecek yerlerin başında gelmektedir. Bölgede farklı kültürlere ait birçok mezar vardır.

Çeşitli müzeler, Tarih kokan evleri, Piknik alanları ve doğal güzellikleri, Camiler ve diğer dini yapılar, Medreseler, Külliyeler, Hanlar, Hamamlar…
Saymakla bitmeyecek bir tarih arşivi olan bölgeye turistler sık ziyaretler düzenlemekte ve ekonomisine de katkı sağlamaktadır. Meşhur sarı leblebi yine sadece bu bölgeye özeldir.
Ayrıca keşkek, Gül Burma Baklavası, Kuru Mantı ve Çatal Aşı bölgeye özeldir.

Çorum’a nasıl gidilir?

Bölgede havaalanı bulunmamaktadır fakat alternatif yollardan da bölgeye ulaşmak mümkündür. Çorum İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’yu Karadeniz Bölgesine bağlayan önemli bir karayolu üzerinde yer almaktadır. Çorum’dan en yakın havaalanı ise, Merzifon (60 km)dir.
İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları