Çorlu

Çorlu Nerede?

M. Ö. 1000 yılında Frigler tarafından kurulan çorlu, tarih boyunca çeşitli isimlerle anılmıştır. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bölge 1912 yılında Türk egemenliğine girmiştir. 1. Dünya savaşı sonrası Yunanlılar tarafından işgal edilmiş olsa da 15 Ekim 1922de bölge, işgalden kurtarılmıştır.

Tekirdağ’ın ilçesi olmasına rağmen nüfus olarak şehrin toplamından fazla bir nüfusa sahip olan ilçe, tam bir sanayi bölgesidir. Bu nedenle bölge halkı geçimini başta sanayi olmak üzere hayvancılık ve tarımla sağlamaktadır. Çok sayıda ticari işletmenin bulunması nedeniyle bölgeye özellikle doğu illerinden göç olmaktadır.

Çorlu’da görülmesi gereken yerler

Merkeze 8 km. uzaklıktaki orman korusunda piknik yapmak ve doğanın keyfini çıkarmak mümkün olabilirken 36 km uzakta Rakoczy Müzesi, Namık Kemal Evi, Arkeoloji Müzesi ziyaret edilecek tarihi mekânlardır.

İlçede yerleşmiş tüm medeniyetlere ait izler taşıyan tarihi yapılar ise fatih sultan Mehmet döneminde yapılan fatih camii, Bizanslılar tarafından orta çağda inşa edilen kale, Romalılar zamanında yapılan kırk göz köprüsü, XVI. Yüzyılda mimar Sinan’ın eseri olan ergene köprüsüdür.

Çorlu’ya nasıl gidilir?

Karayolu ile İstanbul’dan 1,5 saatte ulaşılabilen Tekirdağ ilçesine karayolu, demiryolu veya havayolu ile ulaşım yapılabiliyor.

İlçe, Tekirdağ şehir merkezine 36 km, İstanbul’a ise 100 km. Edirne’ye 120 km. mesafededir. İstanbul’a yakın olması özellikle bölgeyi yatırım ve fabrika kurmak amacıyla tercih eden iş adamlarının ilgisini çekmektedir.

Çorlu’nun tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları