Çeşme

Çeşme Nerede?

Çeşme eski çağlarda ilk olarak ‘’Cyssus’’ adı ile bilinmektedir. Anadolu’nun batı kıyısında bulunan kent ilk olarak Bergama İmparatorluğuna daha sonra Roma İmparatorluğuna bağlanmıştır. Çeşme Çaka Bey zamanında ilk önce Türklerin eline geçmiş daha sonra ellerinden çıkmıştır.

Çeşme Çaka Bey zamanında ilk önce Türklerin eline geçmiş daha sonra ellerinden çıkmıştır. Osmanlılar zamanında tekrar Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı İmparatorluğuna bağlanmıştır. 1. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra Çeşme Yunanlılar tarafından işgal edilmiş, şehir Yunanlıların önemli merkezi olmuştur. Bu hâkimiyet çok fazla sürmeyip Kurtuluş Savaşı’nda Fahrettin Altay Paşa birlikleri tarafından 16 Eylül 1922’de düşmanların elinden kurtularak Türk egemenliğine girmiştir.

Çeşme’de görülmesi gereken yerler

Çeşme denilince akla gelen ilk şey tatil beldesi olduğu düşüncesidir. Birçok tatilcinin yazları uğrak yerlerinden bir tanesidir. Birçok koy ve plaj bulunmaktadır. Bunlar; Çeşme Boyalık Koyu, Çeşme Dalyanköy Sakızlı Koy, Aya Yorgi Koyu, Paşalimanı Plajı, Pırlanta Plajı, Çark Plajı ve Ilıca Plajı’dır.

Erythros Antik Kenti: En eski yerleşim yerlerinden bir tanesidir.

Çeşme Kalesi: Osmanlı döneminde yapılmış olup içerisinde Çeşme Müzesi bulunmaktadır.

Germiyan köyü: Ege Bölgesi’nin özelliklerini bünyesinde barındıran tipik bir Ege köyüdür. Geçmiş zamana karşın doğal güzelliklerini kaybetmemiştir ve hala da korumaktadır.

Çeşme Sakız Ağacı: Dünyada sakız ağacı yetiştirilen nadir yerlerden biridir. Özellikle yaz aylarında tercih edilebilecek bir beldedir.Ayrıca tatil yörelerinden biri olan Alaçatı’ya 10 km mesafede bulunmakta olup gidildiğinde Alaçatı’nın tarihi ve görsel güzellikte olan yerleri gezilebilmektedir.

Çeşme’ye nasıl gidilir?

Çeşme’ye ulaşım konusunda havayolunu, karayolunu ve denizyolunu kullanabilirsiniz. Merkeze 91 km uzaklıkta İzmir Adnan Menderes Havaalanı bulunmakta olup 45 dakikada transfer şirketlerin arabası ile ulaşım sağlanır. Karayolu ile birçok ilden rahatlıkla otobüs firmalarıyla ulaşım sağlanır.

Son olarak denizyolu ile birçok yerden yatlarla ve Sakız Adası arasında deniz seferleri ile merkeze varılabilmektedir.

Çeşme’nin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları