Çankırı

İç Anadolu Bölgesinde yer alan Çankırı ili eski Gangra kenti üzerine kurulmuştur. Paphlagonia’ya bağlı olan bu il daha sonra Pontus devletine bağlanmıştır. M.Ö. 25 yılında Roma imparatorluğuna katılan il Bizanslılar zamanında sürgün yeri olarak nitelendirilmiştir.

1071 Malazgirt Zaferinden sonra Danişmendoğullarının eline geçen Çankırı, Cumhuriyetin ilanından önce Kastamonu iline bağlı bir sancağın merkeziydi. Kurtuluş Savaşı sırasında insan ve malzeme nakliyesinde merkez olarak kullanılmıştır. 1922 yılında Kastamonu’dan ayrılıp il olmuştur.

Çankırı’da görülmesi gereken yerler

Kurşunlu ilçesinin Çavundur beldesinde yer alan Çavundur Kaplıca Tesisleri şehrin gezilecek yerleri arasında yer alıyor. 54 derece sıcaklıkta 47 litre/saniye su çıkarma kapasitesine sahip bu tesis kronik mide ve bağırsak iltihapları, böbrek ve idrar yolları iltihapları, karaciğer, safra kesesi ve safra yetmezliği gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilmektedir. Banyo olarak kullanımı dışında içme kürleri olarakta kullanılmaktadır.

Şehir merkezinin kuzeydoğusunda yer alan Çankırı Kalesi de görülmesi gereken yerler arasındadır. Kaleye ulaşmak için kullanılacak olan batı yönündeki yol daha kısadır. Ancak doğu yönündeki yol uzun ama bakımlıdır. Kalenin üzerinde piknik yapımına uygun alanlar bulunmaktadır. Kalenin içinde bulunan mağarayı ziyaret etmek isteyenler için biraz cesaret gerekli.
Ayrıca Tuz Mağarası, Kaya Mezarları, Çankırı Evleri, hamam ve medreselerini de ziyaret etmenizi öneririz.

Çankırı’ya nasıl gidilir?

Havayolu ulaşımı tercih edenler için Ankara Esenboğa Havalimanında inerek, karayolu ile ulaşımı tamamlayabilirsiniz. Şehirlerarası otobüs hatları ile ulaşımda sağlanmaktadır.

İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları