Çanakkale

Şehitler Mekanı “Çanakkale”

Çanakkale, kuzeybatı Anadolu’da kendi adıyla anılan boğazın kıyısında yer alan Cumhuriyet tarihinde çok önemli ilklere imza atılan şirin bir ilimizdir.

Karesioğulları ile Türkleşmeye başlayan yöre daha sonra Osmanlı’ya katılmıştır. Cumhuriyet döneminde kazanılan zaferlerden sonra ilin ismi ve merkezi Çanakkale olarak değiştirilmiştir.

Çanakkale’de görülmesi gereken yerler

Bu ilimiz tarihi ve doğal güzellikleri bakımından oldukça zengin olmasına rağmen, bölge az turist çekmektedir. Maalesef turizme gerektiği kadar yatırım yapılmamaktadır. Her yıl 25 Nisanda düzenlenen Anzac Günü’nde Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen binlerce turist bölgeye akın etmektedir.

Bu bölgede turizm genellikle Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı Gelibolu, Truva Savaşı’na ev sahipliği yapmış Truva Antik Kenti ve Assos Antik Kenti üzerinde yoğunlaşmıştır.

Deniz turizmine uygun olan bu ilimizde bir tane 5 yıldızlı otel bulunmaktadır.
Antik çağdan kalan Troya kalıntıları il sınırı içindedir.
Her yıl ağustos ayında Truva Kültür Ve Sanat Festivali yapılmaktadır.
Her iki yılda bir yapılan Çanakkale Bienali ilin kültür, sanat ve turizmine büyük katkı sağlamaktadır.
Çanakkale’ye gelip kuzey egede büyülü bir ada olan Bozcaada’yı görmeden gitmeyin. Ulaşım anakaradaki arabalı feribotla yapılmaktadır. Adanın feribot iskelesine uzaklığı 6 km dir.

Güneşin en son battığı yer olan Gökçeada’ya İstanbul tarafından gelmek için Tekirdağ, Malkara, Keşan, Gelibolu ve Eceabat yolunu kullanıp Kabatepe limanından gemiyle hareket etmeniz gerekiyor.

İzmir Bursa yönünden gelmek için doğrudan Çanakkale’ye gelip buradan Bandırma feribotu ile adaya gidebilirsiniz.
Doğal ada zeytinyağının tadına bakmadan geri dönmeyin. Gelibolu yarımadası, İda(Kazdağları), Babakale, Assos, Troia Çanakkale’nin mutlaka görülmesi gereken turistik bölgeleridir.

Çanakkale’ye nasıl gidilir?

Türkiye’nin her bölgesinden Çanakkale’ye kara, hava ve deniz yoluyla ulaşmak mümkündür. Türk tarihinin bağımsızlık ve kahramanlık destanlarının yazıldığı bu şahane ilimizi mutlaka görmelisiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları