Bursa

Buram Buram “Bursa”

Güzel yurdumuzun güzel şehirlerinden birinden bahsedeceğiz. Nereden mi? Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış yeşil ve mavinin buluştuğu cennetten bir köşe. Allah’ın yeryüzüne bahşettiği bir yer Bursa.

Marmara bölgesinde yer alan bu şehrimiz Marmara denizine kıyısı olan derin maviliklerle, yemyeşil ormanların tam ortasında kalmış güzide bir şehir. Belki de bu yüzden asırlar boyu her milletin hayali olmuş, ona sahip olabilmek için savaşlar yaşanmıştır. Ama en çok Osmanlı Devletine yakışmıştı bu şahane şehir. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin oğlu Orhan Gazi’nin ebedi mekânı olma özelliğini taşır Bursa.

Bursa’da görülmesi gereken yerler

Orhan Gazi türbesi bu şehrin gezilip görülmesi gereken tarihi bir yeridir. Emir Sultan Cami, Yeşil Türbe, Su Uçtu şelalesi, Hünkar köşkü, Tophane, Medreseler, Mescidler, yaylalar, piknik alanları, Cumalıkızık köyü.. Hepsi görülmesi gereken yerler.
Bunların dışında bir yer var ki turistlerin uğrak mekânı. Marmara Bölgesinin en yüksek dağı olma özelliği taşıyan Uludağ yılın yüz seksen günü ziyaretçilerini ağırlamakta.
Özellikle kayak merkezi durumunda bulunan bu gözde yer bu özelliğiyle Bursa ekonomisine can verir nitelikte. Teleferikle bu dağa ulaşım mümkün olduğu gibi karayolu da yılın her günü dağa çıkma imkanı sağlıyor. Yol üzerinde bulunan küçük et lokantalarıysa iştahınızı kabartacak. Uludağ’ın eteklerinde yabani otlarla beslenen hayvanlar en güzel yemekleri sağlayacak size.

Kestane şekeriyse tadından yenmez. Bursa deyince akla ilk gelenlerdendir bu enfes tat. Bir de İskender kebabı. Dillere destandır adı da tadı da. Birçok kadının olmazsa olmazı olan ipeklerse, dut ağacı etrafında koza yaparak yaşayan ipek böceklerinin, bu şehre bu şehirlilere bir ödül gibi..

Tabi ki bunlarla bitmez Bursa. Gidip görmeden, gezmeden oranın havasını solumadan tanımış olmazsınız bu şehri.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları