Burdur

Burdur Akdeniz Bölgesinin önemli illeri arasında yerini almaktadır. Şehirde bulunan Üniversite ve Yüksekokullar sayesinde her geçen gün nüfus artmaya yönelik bir grafik izlemektedir.

Şehirde yer alan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne her yıl yeni bölümlerin açılması şehirdeki dinamikliliği arttırmıştır. Burdur yaylasında her yıl düzenlenen Yörük Festivalleri turistler ve çevre iller tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Burdur’da görülmesi gereken yerler

Burdur yemek kültüründe önemli bir yere sahip olan ceviz birçok yemekte ve tatlıda kullanılmaktadır. Şehrin en ünlü yemeklerinden olan Burdur şiş, ceviz ezmesi ve cevizli sucuk değişik tatlar arayanların adresidir.

Şehirde bulunan ve turistler tarafından oldukça ilgi gören Ulu Cami ahşap tavanlı ve gök kubbeli yapısı ile dikkat çekmektedir. Yapılış tarihinin belli olmadığı Rum Kilisesi ise eski ihtişamını korumaktadır.

Selçuklular döneminden günümüze yansıyan Susuz Kervansarayı ise diğer tarihi eserler arasında yerini almıştır. Şehrin merkezinde bulunan ve dört yanı şehre bakan Saat Kulesi ise son zamanlarda güvercinlere ev sahipliği yapmaktadır.

Burdur birçok müzesi ve konağı ile bilinen bir ildir. Şehirde yer alan Taşoda Etnografya müzesi, Burdur Müzesi, Çelikbaş Konağı, Baki Bey Konağı, Mısırlı Konağı her yıl yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Burdur’a nasıl gidilir?

Ulaşım açısından çeşitli seçeneklerin bulunduğu bu ilde en sık kullanılan taşıma yolu ile karayoludur.
Tren seferinin yapılmadığı ilde havayolu ulaşımı Isparta’da bulunan havaalanı ile yapılmaktadır. Şehirdeki en yakın deniz ulaşımı ise Antalya Limanından sağlanmaktadır.

İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları