Uçakla Yolculuk Sırasında Yol Gösterici İpuçları

Uçak yolculukları değişik firmaların piyasaya girmesiyle, hava yollarının sayısının artması ve bilet fiyatlarının eskiye nazaran çok daha ekonomik hale gelmesiyle çok daha tercih edilen bir yolculuk haline gelmiştir. Hele ki yurtdışı gibi uzun mesafeli yolculuklarda tartışmasız tek tercih olmuşlardır. Tabi uçak yolculuklarının da kendisine has bir takım hazırlık ve tarzı olduğunu unutmamak gerekir. Aklıma gelenleri şöyle bir düşündüğümde aslında hiç de azımsanmayacak kadar olduğunu fark ettim.

Öncelikle havayollarının isimlerine göre çeşitli uygulamalarından bahsederek başlayayım. Türkiye’de fiyat kıyaslaması yapıldığında en sık kullanılan Pegasus ve Atlas Jet firmalarıdır. Eğer tercihiniz Atlas Jet ise bence biraz daha şanslı sayılabilirsiniz. İkram olarak verilen bir dilim kek yada seçeceğiniz küçük sandviç ufak bir içecek yanında yerinize oturduktan sonra fena gitmiyor.
atlasjetPegasus’u tercih ediyorsanız size önerim yanınızda küçük kapalı bir meyve suyu ve evden hazırladığınız sandviçinizi yanınızda götürmeniz. Firma ikram adı altında sunduğu her şeyi size parayla sattığı için aç kalma ihtimaliniz yüksek. Tabi Pegasus’tan  yemek istediğiniz menüyü ya da atıştırmalıkları online bileti aldıktan sonra seçim yaparak %50 daha ucuza alabilirsiniz.

Her iki firmanın yurt içi uçuşlarda bagaj hakkı 15 kg, yurt dışı uçuşlarda ise bu 20 kg ’ye çıkıyor. Bu ağırlıklar sizin için yeterli değilse yine internet sitesi üzerinden ek bagaj hakkı alabilirsiniz. Bu bagaj hakkı direk kontuardan alındığında yaklaşık 2 katı kadar pahalıya gelmekte. O yüzden bunu değerlendirmekte fayda var. Uçağın içine alacağınız el bagajınızın da her iki havayolu için maksimum miktarı 8 kg olup, çantanızın ağırlığıyla birlikte 8 kg’yi geçmemesine özen gösterin.
sivi-guvenlikUçuşunuz sadece günübirlik iş için değilse ister yurtiçi ister yurtdışı olsun yanınıza ekstra bir mümkünse katlanabilir bir çanta almanız gittiğiniz yerde alışveriş yapmanız için size kolaylık sağlayacaktır. Tabi bagaj hakkınızı geçmemeye çalışarak. Uçak yolculuklarında el bagajlarında 50 ml’yi geçen sıvı, akabilir her türlü parfüm, kolonya, şampuan, likit ruj ve her türlü krem yasak olduğundan bunları bagaja verdiğiniz bavulunuzun içine koymanızı tavsiye ederim. Yakalanmanız durumunda şişesine bilet fiyatının 2-3 katı para ödediğiniz parfümünüzle vedalaşabilirsiniz. Sigara içen biriyseniz yanınızda olan çakmak sayınızı minimumda tutmanızı öneririm. Yanıcı, yakıcı her türlü madde, sıvı ve gaz yasakların arasında. Uzun süreli seyahatiniz sırasında yanınıza almanız bavula koymanız gereken şeyleri mümkünse 1-2 gün önceden listeleyerek unutmayı önlersiniz.  Özellikle yurtdışı uçuşlarda pasaportunuzu ve paranızı uçağın bagajına verdiğiniz hiçbir çantanın, bavulun içine koymayın. Özellikle aktarmalı uçuşlarda bavulunuz varacağınız yere sizden 1-2 gün sonra varabilir. Bu süreç içinde aynı kıyafetle yaşamayı başarabilir ama pasaportunuz olmaz ise havaalanında resmi görevlilerle yaşam savaşı verebilirsiniz. Tabi bunun içine düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınız da dahildir. Gittiğiniz ülkede ilacınızın eşdeğerini bulmak çok zor olabilir. Diğer en çok karşılaşılan problem de özellikle sabah erken ya da akşam geç saatte yapılan yurtdışı uçuşlarda yurtdışı çıkış vergisi için alınan pulun unutulmasıdır.
pasaportBu işlemi havaalanına bırakmayıp herhangi bir bankadan 2-3 öncesinden yapabilirsiniz. Havaalanında vergi bürosunun kapalı olması gibi sorunlar yaşamadan çözülmüş olur.

Havaalanında hele ki yabancı bir ülkenin havaalanında asla tanımadığınız bir insanın kendi vatandaşınız olsa dahi hiçbir bagajını, eşyasını yardım amacıyla bile olsa kendinizinmiş gibi alıp kontrolden geçirmeyin. Bu özellikle ilk kez yurtdışına çıkanların sıkça yaptığı bir hata. Kendinizi en iyi ihtimal ile bir sorgu odasında bulabilirsiniz.

Add Comment