Ölmeden Önce Canlı İzlenilmesi Gereken 5 Büyük Derbi

Futbol, özellikle birçok erkeğin hayatında yeri değiştirilemeyecek kadar önemli bir yer tutar. Gelen bir galibiyetle binlerce kişi birbiri ile kol kola girip sevinirken, mağlubiyetle birlikte koca koca adamların gözyaşları için de kalması mümkündür. İşte bu duyguyu tüm şehrin aynı anda yaşadığı, maç günleri çok farklı bir hava soluduğu büyük derbiler var ki tüm Dünya’dan sadece bugüne özel bu havayı solumak, bu maçları izlemek için gelenler var. İşte Dünya’nın en çok dikkat çeken 5 büyük derbisi.

1- River Plate-Boca JuniorsRiver Plate-Boca Juniors

Dünya’da futbolla uzaktan da olsa ilgilenen herkesin bildiği Arjantin derbilerinden birisi. Derbinin bu kadar çok ilgi görmesinin nedeni iki kulübün aynı zamanda toplumun farklı kesimlerini temsil etmesi. Boca Juniors fakir işçi kesiminin kulübü iken, River zengin kesimin desteklediği bir kulüp. Forbes’ın Dünya’da görülmesi gereken 10 spor organizasyonundan birisi dediği maça bilet bulabilmek içinse çok erken davranmak gerekiyor.

2- Real Madrid-Barcelona
Real Madrid v Barcelona

Tüm Dünya’da El Clasico olarak bilinen derbi 100 yılı aşkın süredir İspanyol futbolunun en çok dikkat çeken olaylarından birisi. Maç günleri eğer bu şehirdeyseniz hayatın tamamen derbiye göre akmaya başladığını, insanların günün ilk saatlerinden maç saatine kadar beraber eğlendiği bir festival alanına gelmiş gibi hissedebilirsiniz. Eğer şansınız var ve aylar öncesinden bilet almışsanız, stattaki atmosferi bir daha başka bir maçta görme şansınız çok zor olacaktır.

3- Celtic-Glasgow Rangers
Celtic-Glasgow Rangers

Bu iki takım arasındaki rekabet o kadar büyüktür ki, iki takım taraftarı ne siyasi olarak ne de dini olarak ortak bir paydada buluşamaz. Celtic taraftarı İskoçya’nın bağımsızlığını isterken Rangers taraftarı İngiltere ile birleşmekten yanadır. Celtic Katolik papazlar tarafından kurulmuş bir takımken, Rangers ise protestanlar tarafından kurulmuş bir takım.

Maç günleri İskoçya’da hayat durur. Öyle ki tatil ve seyahat planları bile maç günlerine göre yapılır. Eğer maç günü burada iseniz ve ev sahibi takımın taraftarları arasına katılmışsanız, uyandığınız andan itibaren yorucu ama bir o kadar da eğlenceli bir festival başlıyor demektir.

4- Roma-Lazio
Roma - Lazio

Aynı şehrin iki takımı aralarındaki rekabet hem futbolda, hem de siyasi alanda o kadar çok büyüktür ki bu hırs futbol maçlarına da yansır. Maç günleri eğer Roma’da iseniz barlar, cafeler ve yolların taraftar grupları ile tamamen işgal edilmiş olduğunu görmeniz çok zor olmayacaktır, zira Roma içerisinde trafiğin akışı bile o gün iki farklı takım taraftarının olduğu bölgelere göre farklı olacaktır.

Eğer bu derbi için Roma’ya gelmiş ve şehri çok iyi tanımıyorsanız bir takımın formasını üzerinize alıp tur atmamanız sağlığınız açısından çok daha iyi olacaktır.

5- Everton-Liverpool
Everton-Fenerbahçe

Futbolun beşiği denilen İngiltere’nin en dikkat çekici derbilerinden birisi, aynı şehrin iki yakasının Dünyaca bilinen rekabeti. İngiltere’de çok sık duyulan taşkınlıklardan uzak olan derbide taraftarların aynı anda maç izledikleri bile olmuş ama rekabet o kadar fazla ki, taraftar rekabeti günlük hayatın her alanına yansımış durumda. Mağazalarda iki takımın taraftarına farklı fiyat uygulanması, maç günü rakip takım taraftarlarını kafelere almayan işletmeciler gibi birçok gariplikle karşılaşmanız mümkün.

Maça bilet bulup girebildiğinizde en renkli tribünlerden, oyunculara dokunabilecek kadar bir mesafeden hayatınızın en iyi maçlarından birisini izleyeceğinize emin olabilirsiniz.

Add Comment