İtalya’nın Gizli Hazinesi: San Gimignano

Bugunkü gezi yazımızda sizlere İtalya`nın Toscana bölgesinde, yani çizmenin kuzey batısında yer alan San Gimignano`yu diğer bir deyişle “Ortaçağın Manhattan’ı”adı verilen büyülü bir kasabayı anlatmaya çalışacağım.
Siena iline bağlı bu küçük kasaba ortaçağ mimarisi ve orjinalliğini koruması nedeniyle UNESCO Dünya Mirasları İtalya listesinde bulunuyor.
Bu etkileyici kasabaya Siena ya da Floransa’dan araç kiralayabilir, otobüs veya tren kullanarak ulaşabilirsiniz. Biz Floransa’dan trenle Poggibonsi’ye ulaşıp oradan da otobüsle yaklaşık 20 dakikalık bir yolculukla varmıştık. Toplu taşıma yerine araç kiralayarak gitmek isteyen gezginlere surun iç bölgesinin trafiğe kapalı olduğunu yani araçlarını sur dışına park etmeleri gerektiğini de hatırlatalım…

San Gimignano

San Gimignano

Yaklaşık 350 metrelik bir tepenin üzerine kurulu bu kasabaya vardığınızda Ortaçağ döneminden kalan etrafı surlarla çevrilmiş büyük bir kapı karşılayacak sizi. Bu kapıdan girer girmez kendinizi sanki bir film setindeymis gibi hissedeceğinizden şüphemiz yok. San Gimignano`ya adımınızı atar atmaz dikkatinizi çekecek ilk unsur şüphesiz uzun kuleler olacaktır. Bu kuleler 12. ve 13. yüzyıllarda zenginliğin göstergesi amaçlı imşa edilmiş. Ta ki Belediye Binasina ait Rognosa`dan daha uzun bir kuleyi inşa etmek yasaklanana kadar… Bu kanunu delemeyen kasabalılar uzun kule yapmak yerine ikiz kuleler yapmak gibi bir alternatif bulmuş ve bu uygulama sonrasında kasabadaki kule sayısını epeyce artırmışlar.
San Gimignano`da yaşayanların yaratıcılıkları uzun kule yasağına buldukları alternatifle sınırlı değil. Kasabada yaşayanlar, bölgenin Kudüs yolu üzerinde olması nedeniyle Hristiyanlığın simgesi olan haç sembolünü pazarlama materyali olarak kullanmayı ilk akıl eden kişilermiş. Haç sembolünü kolye haline getirip satışı yapılabilir ve insanlar icin taşınabilir bir simge haline getirerek tarihe geçmeyi başarmışlar.

MUSEO DEL VINO VERNACCIA: ŞARAP MERAKLILARININ İLK DURAĞI
Bölgenin büyülü tarihine biraz ara verip keşfedilmeyi bekleyen yeme içme ve gezilecek yer alternatiflerinden bahsedelim mi, ne dersiniz?
Yılda yaklaşık 9 milyon şarap üretilen Toscana bölgesindeki bu kasaba özellikle beyaz şarap severlere farklı şarap tadım deneyimleri sunuyor. Başka yerlerde de yetiştirilmeye çalışılan ancak başarısızlıkla sonuçlanan beyaz Vernaccia üzümleriyle , `Denemeden dönmeyin!` diyebileceğimiz cinsten şaraplar üretilmekte. Ortalama 5-6 euroya bölgeden satın alabileceğiniz bu şarapları aynı zamanda Museo del Vino Vernaccia da yani Vernaccia Müzesi’nde de tadabilirsiniz. (Müzeyi gezmek isteyenlere önemli hatırlatma: Müze salı günleri kapalıdır.)
Bölgede Vernaccia müzesi dışında zevkle gezebileceğiniz Collegiate Kilisesi, Sacra Sanat Müzesi ve Ortaçağ dönemindeki işkence malzemelerinin sergilendiği Museo della Tortura gibi tüyler ürperten müze alternatifleri de mevcut. Bu müzeler genelde haftaarası 17.00, haftasonu da 18.30 saatlerine kadar açık bulunuyor. Müzeler ve kasabadaki etkinlikler hakkında güncel bilgiye ulaşmak aynı zamanda bölge haritasını edinmek isterseniz Duomo Meydanı’ndaki Belediye Binası’nın yanında bulunan turizm danışma ofisine uğrayıp bu bilgileri temin edebilirsiniz.
Müze gezmek yerine Toscana meydanını seyretmek ve kasabanın muhteşem dokusunu fotoğraflamayı tercih edecekler icin önerimiz ise Piazza Duomo Meydanı’nda bulunan (177 basamaklı ve yaklaşık 54 metre yükseklikteki) Podesta or Torre Grossa kulesi olacaktir. Merdivenleri çıktıktan sonra tepeye ulaştığınızda karşınıza çıkan manzara yorgunluğunuzu unutturacak cinsten dersek abartmış olmayız herhalde.San Gimignano2

DÜNYANIN EN İYİ DONDURMACISI MI DEDİNİZ?
Yorucu keşiflerden sonra mola vermenin en güzel yolu lezzetli İtalya dondurması eşliğinde meydandaki merdivenlere oturup etrafı izlemek diyorsanız Cisterna Meydanındaki Gelateria di Piazza’dan başka bir alternatif düşünmeyin deriz. Üst üste bir çok kez “Dünyanın en iyi dondurmacısı” seçilen bu dondurmacı Şef Dondoli Sergio’nun hazırladığı enfes dondurmalarla hafızanıza kazınacak. San Gimignano3

Dondurmanın verdiği enerjiyle kaldığınız yerden tekrar dolaşmaya Enoteca denilen şarap evlerini ziyaret edip şarap tadımınıza devam edebilirsiniz. Denediğiniz şarapların yanı sıra çeşitli ev yapımı makarnaları, İtalya’ya özgü içecek olan limoncelloları, zengin aromalı zeytinyağları ve makarna soslarını ziyaretiniz esnasında satın alabilirsiniz.
Gezinize devam ederken geçeceğiniz ara sokaklarda karşınıza çıkacak yöresel dükkanları es geçmeyin. Bu şirin dükkanlardaki zevkli porselen ürünlerine, ahşap mutfak malzemelerine, renkli taşlara göz atmanızda fayda var.
Çok yorulduk ve acıktık bu kez dondurma değil yemek yemek istiyoruz derseniz de kasabanın birbirinden şirin kafelerinde zevkle deneyebileceğiniz muhteşem pizzaları Vernaccia şaraplarıyla tadabilir, Toscana bölgesinin lezzetli yöresel yemeklerini deneyebilirsiniz.San Gimignano4

BAHAR AYLARINDA SAN GIMIGNANO…
Bir gün içerisinde rahatlıkla keşfedebileceğiniz San Gimignano`ya ilkbahar veya sonbaharda gitmenizi öneririz. Tarihi dokusu, yemyeşil bağlarla kaplanmış Toskana manzarası, ihtişamli kuleleri ve özel şaraplarıyla ünlü bu büyülü kasabayı İtalya`ya gidip görmeden dönmeyin deriz. İyi tatiller!

Add Comment