Dünya’nın En Yüksek 10 Gökdeleni

1- Burj Dubai – Birleşik Arap Emirlikleri

Burj Dubai

Dubai’deki bu gökdelenin sadece fotoğraflarına bile bakarak yüksekten korkmak mümkün. Anten uzunluğu ile birlikte 818 metre yüksekliğe ulaşan bina tam tamına 160 kattan oluşuyor. Turistlerin yoğun ilgisini çeken binayı gezmek için bile internetten rezervasyon yaptırıp gitmeniz gerekiyor ve parayı bile çıkacağınız kata göre veriyorsunuz. Bulutsuz bir havada ise gökdelenin tepesi 100 kilometreye yakın mesafeden görülebiliyor.

2- Taipei 101-Tayvan

Taipei-101

Tayvan’da bulunan bina aynı zamanda bir finans merkezi. İsmini ise bulunduğu şehir olan Taipei’den ve 101 katından alıyor. Gökdelenin en çok dikkat çeken özelliklerinden birisi ise en hızlı asansöre sahip olması. Asansör yukarı çıkarken saniyede 17 metre yol alıyor.

3- Şangay Dünya Finans Merkezi – Çin

Yapımı 2008’de biten bina 492 metre uzunlukta. Finans merkezi olarak hizmet veren binada kullanılan bir çok yeni teknik, gökdelenlerin daha da yukarıya çıkabilmesinin önünü açtı. Binada kullanılan detaylar ise hem rüzgardan etkilenmemek için yapılmış, hem de Çin geleneklerinden motiflerle bezenmiş.

4- Milletlerarası Ticaret Odası – Hong Kong

3 yıl gibi kısa bir sürede yapımı tamamlanan ihtişamlı bina 484 metre uzunluğunda. İçerisinde ise ofisler, otel ve gözetleme kuleleri bulunuyor.

5- Petronas Kuleleri – Malezya

Petronas Kuleleri

Malezyada’ki kuleler 452 metre yükseklikte. Kulenin yapılış hikayesi ise çok enteresan; iki kuleyi iki farklı şirket yapıyor ve erken bitiren ekip büyük bir ödül alacak. İş esnasında hiçbir veriyi gizlememek kaydı ile işe başlıyorlar ve yarışın sonunda, kulenin antenini önceden başka bir yerde hazırlayan şirket bir günde gökdelenin büyük bir kısmını bir gecede bitirerek yarışı kazanıyor.

6- Greenland Kulesi – Çin

450 metre yükseklikteki kule, etrafındaki gökdelenleri yutacak kadar büyük bir ihtişama sahip. Gökdelen aynı zamanda Çin’in 2. Büyük binası.

7- Willis Kulesi – Amerika Birleşik Devletleri

Willis Kulesi

Chicago’daki binanın uzunluğu 442 metre iken anten yüksekliği ile birlikte 520 metreden daha uzun. Bu özelliği ile de Dünya’daki en uzun antene sahip gökdelen olma unvanını elinde bulunduruyor. İçerisinde yüzlerce bağımsız ofis bulunduran binanın en dikkat çeken özelliklerinden birisi de 15 binden fazla penceresinin olması.

8- Guangzhou Batı Kulesi – Çin

Gökdelen tam 440 metre ve 2 metre fark ile sıralamada 8. sırada yer alıyor. Bina içerisinde yer alan yüzlerce ofisin yanında Four Seans Otel’in de bir katı bulunuyor. Son katlarda ise gözetleme yapmak mümkün.

9- 2. Uluslararası Finans Merkezi – Çin

İnşaatı 2000 yılında başlamış ve 3 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır. 415 metre yüksekliğindeki bina Tomb Raider filminde Angeline Jolie’nin paraşütle binadan atlamasıyla daha da meşhur olmuştur.

 10- The City of Capitals – Rusya

299 Metre Uzunluğu ile Avrupa’nın en büyük gökdeleni. Moskova’daki bina gökdelenler arasında, bina içindeki farklı alternatifleri ile en çok dikkat çekeni. Oteller, alışveriş merkezleri ve daireler dahi olan bina küçük bir kasaba minvalinde.

Add Comment