Bitlis

Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Bitlis, Türk İslam Kültürüne ait önemli eserleri ile görülmesi gereken doğu kentlerimizden biridir. Van gölünün batı kıyısında bulunan şehir adını Büyük İskender zamanında yapılan “Bedlis” kalesinden almaktadır.

Vadi içerisinde kurulduğundan ve pek çok tarihi yapıya ev sahipliği ettiğinden “Vadideki Güzel Şehir” olarak da anılır.. 10. Yüzyılda Anadolu’ya yapılan Türk akınları sırasında, Alparslan ve orduları Ahlat’ta konaklamış, şehir Anadolu’nun Türkleşmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Bitlis’te görülmesi gereken yerler

Bitlis’in Van gölü kıyısında bulunan ilçesi Ahlat, özellikle Bitlis ili ziyaret edildiğinde görülmesi gereken yerlerdendir.

Tarihçesi çok eski zamanlara dayanır. 13.yy’a tarihlenen kümbetler ve kaleler, Selçuklu Dönemine ait tarihi mezarlıklar ilçedeki ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelir. İlçede ayrıca Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşan 2 cami ve bir adet hamam bunmaktadır.

Selçuklu döneminden kalma en büyük mezarlık sayılan 200 dönümlük alanda bulunan tarihi “Selçuklu Mezarlığı” anıtsal yapılarıyla mutlaka görülmesi gereken bir başka kültürel güzelliktir.
Deniz turizmiyle ilgili bir çok imkanı barındıran Bitlis, Van gölü sahilleriyle yılın en az dört ayı denize girebilme imkanı bulunmaktadır.

İlin kuzeyinde bulunan Nemrut Dağı, her yıl özellikle yaz mevsiminde binlerce yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Burada bulunan krater gölü Türkiye’nin birinci, dünyanın ikinci büyük krater gölüdür.

Bitlis’e nasıl gidilir?

Bitlis’e ulaşım şehirde havaalanı olmadığından ancak karayolu taşımacılığıyla yapılabilmektedir.
İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları