Bitlis Otobüs Bileti

Bitlis Otobüs Bileti

Bitlis otobüs bileti alarak Bitlis’te beş minare denilen yeri canlı canlı görme imkanını yakalamak isterseniz otobüs firmalarını ya da otogarı aramak yerine online bilet satış sistemini kullanarak bilet ayırtabilirsiniz. Bitlis otobüs biletleri için en detaylı bilgiyi almak ve lider otobüs firmalarının otobüs seferlerini öğrenmek için internetten yararlanabilirsiniz. Bitlis ekonomik otobüs biletleri için aranmak yerine biletsec.com adresinden kısa sürede size en uygun bileti rezerve edebilirsiniz. Bitlis Otobüs Firmaları ve Bitlis Otogarı Nerede? linke tıklayarak görebilirsiniz.

Bitlis Coğrafyası

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve ismini Makedonya Kralı Büyük İskender’in komutanından alan ilimizdir. Bitlis Vadideki Güzel Şehir olarak anıldığı gibi 330.000 üzerinde nüfusa sahip ve tarihi açıdan dolu dolu olan bir şehrimizdir. Genellikle nüfusun çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Bu yüzden şehrin gelişimi tarım, hayvancılık ve ormancılıkla olmuştur.

Bitlis’in İlçeleri

Bitlis’in 7 tane ilçesi bulunmaktadır: Merkez, Ahlat, Güroymak, Adilcevaz, Tatvan, Mutki ve Hizan. En gelişmiş ve en kalabalık ilçesi ise Tatvan’dır.

Bitlis’e Nasıl Gidilir?

Bitlis’e Karayolu Ulaşımı: Bitlis otobüs firmaları ile Türkiye içerisinde farklı illere seferler düzenlenebilmektedir. En uygun ödeme seçenekleri ile Bitlis otobüs bileti sadece biletsec.com ‘da!
Bitlis’e Havayolu Ulaşımı: Havalimanı bulunmayan Bitlis’e havayolu ulaşımı ile gelmek isteyenler için çevre iller olan Van ve Muş şehirlerinin havalimanları kullanılabilir.
Bitlis’e Demiryolu Ulaşımı: Avrupa- İstanbul bağlantısı olan demiryolu ile Bitlis’e ulaşım yapılabilmektedir.
Bitlis’e Denizyolu Ulaşımı: Denize kıyısı olmayan Bitlis’te sadece Van ve Tatvan arasında feribot ulaşımı kullanılmaktadır.

Bitlis’te Gezilecek Yerler

Mesire alanlarını sevenler için Bitlis’te bulunan İskender Buluk ve Bitlis Deresi gezilebilecek doğal alanlardandır. Kocasu Vadisi de yeşilliklerle ve su sesleri ile dolu mekânlardan biridir. Kaplıcaları fazla olan Bitlis’te Güroymak Kaplıcası, Ilıcak Kaplıcası, Köprüaltı Kaplıcası ve Küçür kaplıcası deri hastalıklarından romatizmaya kadar pek çok hastalığa şifa kaynağı olmaktadır.

Bitlis’teki Müzeler

Bitlis Ahlat Müzesi görülmesi gereken tarihi eserlerin bulunduğu müzelerdendir. Selçuklulara ait eserlerin bulunduğu müzedeki pek çok eser Bitlis’te gerçekleştirilen kazılarda gün yüzüne çıkarılmıştır.

Bitlis’teki Tarihi Yapılar

Bitlis’te Beş Minare diyerek adına türküler yakılan Bitlis minarelerinden günümüze sadece 4 tanesi ulaşabilmiştir ve 5. minare yıkılmıştır. Bu minareler Şerefiye Cami, Ulu Cami, Gökmeydan Cami ve Meydan Cami’dir.  Bunların dışında Sultaniye Cami ve Hatuniye Cami’nin 5. Minare olduğu söylentiler arasındadır. İsteyenlerin gezebileceği 5 minare dışında Kef Kalesi, İhlasiye Medresesi ve Elaman Kervansarayı görülmeye değer tarihi yapılardandır.

Bitlis’in Meşhur Yemekleri

Bitlis Köftesi
Büryan Kebabı
Ciğer Tablaması
Has Dolması
Teter
Çorti Aşı
Salatalık Dolması
Domates Şilesi
Erişte Pilav
İşbabiyan
Kavurga

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları