Bingöl Otobüs Bileti

Bingöl Otobüs Bileti

Bingöl otobüs bileti almak için başvuracağınız yöntemlerden en kolayı online bilet satış sisteminden yararlanmaktır. İnternetin bulunduğu her yerden Bingöl otobüs biletleri sayfasına tıklayarak kısa sürede sizin için uygun olan otobüs biletini bulabilirsiniz. Lider otobüs firmalarının fiyatlarını ve otobüs saatlerini bulabileceğiniz bu sistem ile konforlu bir yolculuk geçirebilirsiniz. Bingöl ekonomik otobüs biletleri için biletsec.com adresine tıklayarak bütçenize uygun olan biletlerden yararlanabilirsiniz. Bingöl Otobüs Firmaları ve Bingöl Otogarı Nerede? linke tıklayarak görebilirsiniz.

Bingöl Coğrafyası

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan illerinden olan Bingöl,  260.000 üzerinde nüfusa sahip olan ve her geçen gün kendini geliştirmeye devam eden şehirlerimizdendir. Geniş tarım alanlarına sahip olması, hayvancılığın elverişli olması ve orman alanlarının Doğu Anadolu’da en fazla olduğu illerden biri olması nedeniyle Bingöl, tarım ve hayvancılığa bağlı olarak gelişmiş bir şehirdir.

Bingöl’ün İlçeleri

Bingöl’ün en büyük ilçesi yine il adıyla aynı olan Bingöl ilçesidir.  Merkez olarak da bilinen Bingöl ilçesinden başka Karlıova, Genç, Adaklı, Solhan, Yayladere, Yedisu ve Kiğı olmak üzere toplamda 8 ilçesi vardır.

Bingöl’e Nasıl Gidilir?

Bingöl’e Karayolu Ulaşımı: Kent merkezinde bulunan Bingöl otogarına Türkiye’nin her yerinden karayolu ulaşımı yapmak mümkündür. Bingöl otobüs bileti en uygun ödeme seçenekleri ile sadece biletsec.com ‘da!
Bingöl’e Demiryolu Ulaşımı: Tatvan ve Elazığ yönlerine giden demir yolu ulaşımı ile aktarmalı olarak Türkiye’nin çeşitli bölgelerine demiryolu ulaşımı yapılabilmektedir.
Bingöl’e Denizyolu Ulaşımı: Denize kıyısı bulunmayan Bingöl’den denizyolu ulaşımı yapılamamaktadır.
Bingöl’e Havayolu Ulaşımı: Havalimanı bulunmayan Bingöl’den havayolu ulaşımı yapmak isteyenler en yakın havalimanı olan Muş’tan Ankara’ya direk uçuş seferi ile ulaşım sağlayabilirler.

Bingöl’de Gezilecek Yerler

Himalayalar’dan sonra güneşin batışının en güzel göründüğü yer olarak anılan Bingöl gezilip görülecek yerler açısından oldukça zengindir. Kış mevsiminde Bingöl’e yolu düşenler Yolaçtı Kayak Merkezine uğrayarak karın tadını çıkarabilirler. Termal turizm merkezi olan Kös’e uğrayarak solunum, kalp, romatizma ve sinir hastalıklarına iyi gelen kaplıcadan faydalanabilirsiniz. Çiçektepe Köyü Mağarası, Zağ Mağarası ev Kübik Mağarası farklı yerler görmek isteyenlerin gezebilecekleri yerlerden. Çır Şelalesi ve Yüzen Ada ise mutlaka görülmesi gereken Bingöl manzaralarından.

Bingöl’ün Tarihi Yapıları

Kral Kızı Kalesi, Kiğı Kalesi ve Kiğı Camisi Bingöl’ün görülmeye değer tarihi mekânlarındandır. Kral Kızı Kalesi şu anda yıkıntıları kalmış olsa da Pers Hükümdarı olan Dara tarafından kızı için yapılmıştır. Hala heybetli yapısını korumaktadır. Bingöl Kırevi ve Kaymakevi’de gezilip görülebilecek yerlerdendir. Mürsel Paşa Anıtı ise Bingöl’de savaşırken ölen şehitlerin anısına dikilmiş olan tarihi eserlerdendir.

Bingöl’ün Meşhur Yemekleri

Gömme
Ayran Çorbası
Mastuva
Keldoş
Sorina Pel
Bingöl Kurabiyesi
Kalbur Hurması

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları