Bilecik

Bilecik Türkiye’nin illerinden birisidir. Marmara Bölgesinin güneyinde yer almaktadır. Kuzeyinde Sakarya bulunmakta, Batısında Bursa, Doğusunda Bolu ve Eskişehir’le komşu, Güneyinde ise Kütahya bulunmaktadır.

Başlıca ilçeleri ise Söğüt, Bozüyük, Pazaryeri, Osmaneli, Gölpazarı, İnhisar, Yenipazar ve Bilecik merkezdir. İlin telefon kodu 228 olup plaka kodu ise 11 dir. Şehrin tarihi Osmanlıya kadar uzanmaktadır. Osmanlı’nın doğduğu şehirdir. Bununla birlikte Bizans İmparatorluğu ve Doğu Roma da bölgede yaşamıştır. Cumhuriyet öncesi dönemlerde şehir önemli sayıda ipek fabrikalarına sahipti.

Bilecik’te görülmesi gereken yerler

Bu ipek fabrikaları Kurtuluş Savaşı sırasında yanarak yok olmuştur. Kurtuluş Savaşı sonrası ise, Rumlar ve Ermeniler gönderilmiş olup, Selanik ve Rumeli töreleri bölgede etkili olmuş ve yerleşmiştir. Son zamanlarda ise Boşnak ve Bulgar göçmenler bölgeye göç edip yerleşmişlerdir.

Bilecik Türkiye’nin en küçük illeri arasında yer almaktadır. Genel olarak Dağlık alanlar, tepeler ve geniş düzlükler bulunmaktadır. Bölgenin en önemli su kaynağı ise, Sakarya nehridir.

Tüm bunların haricinde küçüklü büyüklü dereler ve çaylar bölgede bulunmaktadır.
Bölgede iklim değişkendir. İç Anadolu Bölgesinin sert ve az yağışlı iklimiyle Akdeniz ve Karadeniz Bölgesinin ılık ve yağışlı iklimleri arasında geçişli bir iklime sahiptir.

Yemek türlerinin çoğunu hamur işleri oluşturmaktadır. Bilecik’te Halk genellikler ekmeğini kendi pişirir ve keklik kebabı güveç, su böreği yenmesi gereken lezzetlerdir.

Bilecik’e nasıl gidilir?

Bölgeye tren yoluyla ulaşmak mümkün olsa da en fazla tercih edilen ulaşım yöntemi karayolu ulaşımıdır. Büyük şehirlerden ulaşım oldukça kolaydır.
İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları