Biga

Biga Nerede?

Eski çağlarda Pegae adını almıştır. Adı Ortaçağ Bizans ve Haçlı kaynaklarında rastlanmaktadır. Mordtmann’ın kaynaklarında Biga’ya halk arasında Boğaşehir adının verildiği yazılmaktadır.

Milattan Önce 334 yıllarında varsayımlara göre Büyük İskenderin Perslere karşı savaşında bu bölgede zafer kazanıldığı rivayetlerde vardır. Türklerin bu bölge üzerinde gösterdikleri faaliyetler sırasında Pegae Türklerin tehdidine maruz kalmış bunun tenicesin de vebadan çok etkilenmiştir. XIV. Yüzyılda karesioğlulları’nın hâkimiyetine girdi. Osmanlı kaynaklarına göre, 1365’ te I. Murat tarafından fethedildi. Şehir ele geçtikten sonra Kiliseler Mescit halini aldı.

Biga’da görülmesi gereken yerler

İlçe tarihi eserler ve doğal güzellikler bakımından zengindir. Çok sayıda tarihi kalıntıya rastlanmaktadır.Cenevizlerden günümüze kadar uzanan halk arasında “Kaleler” olarak söylenen sur kalıntıları mevcuttur. Yazlık turizmi hızla gelişim göstermektedir. Son yıllarda ilçede kaplıcalarla da adını bu sayede duyurmaya başlamıştır.Kemer köyünde halen Parion Antik kenti kalıntılarının kazıları devam etmektedir.

Dereköy içerisinde bulunan Doğal Kaya Duvar gidip görülmeye değerdir.Ayrıca bölgede bulunan Şahmelek, Fırıncık, Söğütlü yalı gibi bazı koylarda denize girilebilmektedir. İlçede bulunan Biga Kent Müzesi de gezilip görülecek yerler arasındadır.

Biga’ya nasıl gidilir?

Biga, Çanakkale ilinin bir ilçesidir. Merkeze 90 km uzaklıktadır.İstanbul’dan karayoluyla 6 saat gibi bir mesafede bulunmaktadır. Bandırmaya feribotla ulaşıp daha sonra Bandırmadan karayoluyla ilçeye ulaşmanız mümkündür.

Çanakkale ile İlçesi 93 km dır. ve karayoluyla çok rahat ulaşım sağlanabilmektedir.

Balıkesir ve ilçenin arası 170 km mesafede bulunmaktadır.Bursa ve ilçenin arası 184 km dir.

İzmir ve ilçenin arası 347 km dir.Tekirdağ ve ilçenin arası 554 km dir. Bu illerden çok rahatlıkla arabayla yada otobüs ile ulaşım mümkün olmaktadır.Biga’nın tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları