Beypazarı

Beypazarı Nerede?

Topraklarında bir zamanlar Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı egemenliklerinin hüküm sürdükleri bilinmektedir.

Romalılar Döneminde Psikoposluk merkezi haline gelen Beypazarı, Selçuklular zamanında önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Osmanlı devletinin hâkimiyetinde bu topraklar askeri sistemin temelini oluşturan Tımarlı Sipahi merkezlerinden birisi olmuştur.

Beypazarı’nda görülmesi gereken yerler

Gezilmesi gereken yerler arasında ilk uğranılması gereken yer Hıdırlık Tepesidir. Bu tepeden şehrin tüm güzelliklerini seyretmeniz mümkündür. Şehir olağanca güzelliğiyle ayaklarınızın altındadır.

Daha sonraki durağınız kesinlikle Alaattin Sokak olmalıdır. Restore edilmiş buram buram tarih kokan konakların bulunduğu sokakta halkının açtığı stantlarda hediyelik eşya ve ev yemekleri sizleri bekliyor olacaktır.

Mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi de Kültür Evi (Müze) Beypazarı kültürünün sergilendiği müzede birçok kıymetli eşya, antikalar tarihi değer taşıyan belgeler yer almaktadır.

Son olarak ise Halk evini ziyaret edebilirsiniz. Restore edilen mekanda hafta sonları tarihi siyah beyaz Beypazarı fotoğraflarına verilmektedir. Ayrıca mekân çeşitli seminer ve organizasyonlarda da misafirlerine ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde gezerken birçok gümüş mağazası mutlaka gözünüze çarpacaktır.

Beypazarı’na nasıl gidilir?

Ankara’daki Etlik Otobüs Terminalinden (Eski garajlar) saat başı geçen minibüs ve otobüslerle Beypazarı’na gidebilirsiniz. Akköprü’de bulunan Ankamall alışveriş merkezinden de yarım saatte bir otobüs ve minibüsle ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlçeye kendi araçlarıyla gitmek isteyenler Ankara İstanbul yolu üzerindeki Sincan Yenikent yol ayrımından devam ederek, Yenikent istikametinden Beypazarı yoluna çıkabilirler. Beypazarı Ankara’ya 100 km uzaklıktadır.

Beypazarı’nın tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları