Bayburt

Roma imparatorluğunun hâkimiyetinde olan Bayburt, imparatorluğun ikiye ayrılmasıyla Doğu Roma imparatorluğu topraklarında kalmıştır. Tuğrul Şah’ın Bayburt kalesini yeniden inşa ettirmesi ile şehrin gelişimine katkı sağlamıştır.

Osmanlı-Rus savaşında şehir büyük ölçüde tahrip edilmiştir. Ceneviz ve Venedik kervanlarına ev sahipliği yapan Bayburt için Marko Polo gümüş madenlerinin olduğunu belirtmiştir. Erzurum’a bağlı olan ve 1927 yılında Gümüşhane’ye bağlanan Bayburt, 1989 yılında il olmuştur. Türkiye’nin en küçük illeri arasında yer almaktadır. Çin-Trabzon İpek yolu hattı üzerinde bulunan şehir Karadeniz bölgesini Anadolu’ya bağlamaktadır.

Bayburt’ta görülmesi gereken yerler

Hıristiyanların sığınak olarak kullandığı yer olan Aydıntepe Yer altı Şehri, Dede Korkut hikâyelerine de konu olan ve savaşlarda büyük rol oynamış Bayburt kalesi, sarkıt ve dikitlerden oluşan Helva Köyü Buz Mağarası, Çımağıl Mağarası, Dede Korkut Kümbeti, Rus kuvvetlerine karşı direnirken şehit olan askerlerin anısına yaptırılan Kop Şehitliği ziyaret edilecek yerler arasında yer almaktadır.Yeşilin her tonuna rastlayabileceğiniz Sırakayalar Şelaleside mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.İpek yolunun üzerinde bulunan Korgan Köprüsü sizi tarih ve mimari ile buluşmaya davet ediyor.Çoruh Vadisine bakan ve şehrin 45 km uzağında olan Baskı Müzesi de ilginç mimarisi ile ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Bayburt’a nasıl gidilir?

Hava limanına sahip olmayan şehre karayolu ile ulaşım yapmak mümkündür.Havayolu ile ulaşım sağlamak isteyenler içinse Erzurum veya Trabzon havalimanını kullanabilirler.Erzurum’dan şehir merkezine 1 saatte ulaşabilirsiniz. Trabzon’dan ise bu süre 2 saattir.İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları