Batman

Batman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Siirt, Şırnak, Mardin, Diyarbakır llerine komşu olan bir ilimizdir. İlin geneli dağlıktır. Dicle nehri bu ilin topraklarından geçer.

Ayıca Batman çayı Diyarbakır il sınırını çizer Dicle nehri ile birleşir. Bölge yazları sıcak ve kurak,kışları soğuk ve yağışlı geçer.1990 yılında Siirt ilinden ayrılmıştır.

Tarihçe

İluh adında bir köy iken daha sonra bucak olmuştur. Öncesi ise Sümerlere dayanır.Binlerce mağarası da bulunmaktadır.İsmi de eskiden bataklık arazi üzerinde olduğu için ismi buradan gelmiştir.

Batman’da görülmesi gereken yerler

Hasankeyf; Batman denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biridir. Dicle nehri kıyısındadır. Aynı zamanda ilin bir ilçesidir. Zamanla Artuklulardan Eyyubilerin eline geçmiştir. İsminin nereden aldığına dair ise birçok söylenti vardır ama Osmanlı belgelerinde Hısnkeyf diye geçer.Mor Kiryakus Manastırı; Beşiri’de yer alır.Rabat Kalesi; Kozluk ilçesi sınırlarındadır. 2000 yıl karakol olarak kullanılmıştır.Hızır Bey Camii; Kozluk ilçesinde bulunan camii şehrin en büyük camisidir.Kozluk Kalesi; eskiden Hazo denirmiş. Erzen bölgesinde önemli bir konumdadır.İpek yolunu denetleyen kale olarak kullanılmıştır.Halan Çemi Höyüğü; devamlı arkeolojik kazılar yapılan yerlerdendir. Sason çayının batı kısmında bulunur.Yol Geçen Hanı; burası doğal bir mağaradır şuan turistik olarak ön planda olan yerlerdendir. Aynı zamanlarda yapılmamış olmasına rağmen hala ayakta kalan köprüleri de görülmeye değer yerlerdendir. Bunlardan bazıları; Malabadi Köprüsü, Memikan Köprüsü, On Kemerli Köprü.

Batman’a nasıl gidilir?

Batman iline gidebilmek için tren, otobüs ve uçak ile yolculuk yapmak mümkündür. www.biletsec.com sitesinden uçak ve otobüs biletlerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları