Balıkesir

Balıkesir’in Güzel Havası

Kuva-yi Milliye hareketinin ilk başladığı yer olan Balıkesir gezilmesi gereken şehirlerimizden birisidir. İlçeleri; Altıeylül, Ayvalık, Balya, Bandırma, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Erdek, Gömeç, Gönen, Havran, İvrindi, Karesi, Kepsut, Manyas, Marmara, Savaştepe, Sındırgı, Susurluk’tur. Hem Ege denizine hem de Marmara denizine kıyısı olan Balıkesir, doğal güzelliklerinin yanı sıra özellikle tarımsal alanda iyi bir üretim şehridir.

En çok adası bulunan ilimizdir ve yirmi iki adası bulunmaktadır bunlardan sadece Cunda diğer adıyla Alibey Adası’nda yerleşim bulunmaktadır.
Bu adaların isimleri şöyledir:
Çıplak Ada, Yuvarlak Ada, Kamış Adası, Güneş Adası, Yumurta Adası, Kılavuz Ada, Taşlı Ada, Yelken Ada, Yalnız Ada, Küçük Maden Adası, Büyük Maden Adası, Alibey Adası veya diğer ismiyle Cunda Adası, Hasır Adası, Dolap Adası, Kutu Adası, Balık Ada, Kayabaşı Adası, Çiçek Adası, Kız Adası, Poyraz Ada, Tavuk Adasıdır.

Balıkesir’de görülmesi gereken yerler

– Çeşitli piknik alanları,
– Deniz turizminin yoğun olduğu Akçay, Altınoluk ve Edremit,
– Şahinderesi Kanyonu ki burası oksijen yoğunluğu açısından dünyada Alp dağlarından sonra gelen ikinci bölgedir ve oksijen yoğunluğu yüzde elli beştir,
– Çeşitli hastalıklara iyi gelen altmış dört derecedeki kaynak suyuyla Güre kaplıcaları,
– Bigadiç kalesi,
– Etrafında antik kalıntılar bulunan Hisarköy,
– Taş devri ve maden devrine dahi ait kalıntıların bulunduğu İnönü Mağaraları,
– Pek çok kuş türünün bulunduğu Manyas kuş cenneti Milli Parkı,
– Yoğun oksijenli Kaz Dağı diğer adıyla İda Dağı Milli Parkı,
– Antandros antik kenti,
– Kuva-yi Milliye müzesi,
– Bandırma arkeoloji müzesi, gibi yerler başlıca gezilecek bölgeleridir. Doğal güzelliklerle baş başa kalarak kendinizi dinlemeyi istiyorsanız ve aynı zamanda gezmeyi de düşünüyorsanız Balıkesir’e uğramanızı tavsiye ederiz.

Balıkesir’e nasıl gidilir?

Balıkesir’e karayolu, havayolu, demiryolu ve denizyoluyla ulaşım sağlanmaktadır. Size uygun bir ulaşım tarifesini www.biletsec.com sitemizden seçerek kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları