Babaeski

Babaeski Nerede?

Tarihi M.Ö. 5. yüzyıla dayanan Kırklareli’nin tarihi ilçesi Babaeski, M.S. Bizans hâkimiyetinin ardından I. Murad döneminde Osmanlı topraklarına dâhil edilmiştir. Fatih sultan Mehmet döneminde ise ilçenin adı değiştirilerek günümüzdeki ismi tercih edilmiştir.

1. Dünya savaşı sonrasında işgal kuvvetlerinin saldırısına uğrayan ilçe, kurtuluş hareketlerinin merkezlerinden biri olmuştur. Kurtuluş savaşı öncesi kurtuluş hareketinin başlamasına zemin hazırlayan cemiyetlerden Trakya Paşaeli Müdafa-i Hukuk Cemiyeti bölgede kurulmuştur. Kurtuluş savaşında ise işgal kuvvetlerinden tamamen arınmıştır.

Babaeski’de görülmesi gereken yerler

Bölgede tarihi yapısıyla dikkat çeken Dördüzlü çeşme, Eski cami, Cedid Ali Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Cedid Ali Paşa camii, köprü ve hamam bulunuyor. Kervansaray, hamam ve külliyeden oluşan cami, zaman içerisinde çeşitli zamanlarda uğradığı tamiratlar nedeniyle külliye olarak kalmıştır.

Fatih camii hamamı olarak bilinen ilçede yer alan eski hamam ise rivayetlere göre Cedid Ali Paşa namına çarşı esnafından toplanan yardımlarla yapılmıştı. Fakat şu anda Fatih hamamı olarak biliniyor. Kültür turizmi için uygun bir bölge olan ilçede bulunan cami, hamam ve köprüler bölgenin tarihine dair ziyaretçilerin bilgilenmesine imkân sağlıyor.

Mimarı hakkında çeşitli rivayetler bulunan mimar Sinan köprüsü ise 4. Murad döneminde yapılmış bölgenin önemli tarihi yapılarından biridir.

Babaeski’ye nasıl gidilir?

Demiryolu ile İstanbul’dan ulaşım yapılabilen Kırklareli ilçesi Babaeski’ye şehir merkezinden karayolu ile ulaşım sağlamakta oldukça kolay oluyor.

Babaeski’nin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları