Ayvalık

Ayvalık Nerede?

Ayvalık Marmara Bölgesinde bulunan Balıkesir ilinin Ege Bölgesinde kalan bir ilçesidir. Ege Denizine kıyısı bulunan ilçe Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir.

Ayvalık kış aylarında büyük bir kasaba nüfusuna sahip olmakla birlikte, yaz mevsiminde turizmin etkisiyle nüfusu küçük bazı illerin nüfusunu aşar. Tarihte çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Ayvalık ilçesine bağlı irili ufaklı 22 tane ada vardır. Bunlardan en büyüğü Alibey Adası diğer adıyla Cunda olup 1964 yılında bir köprü ile Lale Adasına oradan da ilçe merkezine bağlanmıştır.

Bu köprülerden biri aynı zamanda Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olma özelliğini taşır.

Ayvalık’da görülmesi gereken yerler

Adalar içinde tarihi ve turistik özelliği olan bir diğer ada Tımarhane Adasıdır. Bu adayı Türkler eski zamanlarda Taşlı Manastır olarak da adlandırmıştır.

Turizm alanında büyük potansiyel sahibi olan Ayvalık’ta bulunan Şeytan Sofrası görülmesi gereken bir diğer mekandır. Sarımsaklı Plajları mavi bayraklı denizi ve altın rengi kumuyla görülmeye diğer bir bölgedir. İlçe son yıllarda Ege Adalarından çok sayıda günübirlik misafir ağırlamaktadır. Bu ziyaretlerin amacı genellikle alışveriştir. Ayvalık merkezde her perşembe günü kurulan Ayvalık pazarı yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.

Doğal güzellikleriyle ünlü Ayvalık mutfağıyla da oldukça ünlüdür.İlçeye özgü en önemli yiyecek sosis, sucuk, kaşar, turşu, mayonez ve ketçapla hazırlanan Ayvalık tostudur. Diğer önemli yiyeceği ise Balıkesir ilinde yaygın olarak yapılan Hoşmerim tatlısıdır. Deniz kıyısında olması nedeniyle deniz ürünlerinden yapılan mezeleri ve zeytinyağlıları dikkat çekmektedir. Ayrıca kızarmış dondurması ve sakızlı dondurması tatlı severlerin beğenisini kazanmaktadır.

Doğal güzellikleriyle ünlü Ayvalık huzurlu tatil yapmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olmaya devam ediyor.

Ayvalık’a nasıl gidilir?

Ayvalığa Balıkesir üzerinden karayolu ile, Edremit ve İzmir havaalanı ulaşıp buradan karayolu ile İstanbul üzerinden İDO’ya ait feribotla Yenikapı’dan Bandırma’ya geçerek karayolunu takip edebilirsiniz.

Ayvalık’ın tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları