Artvin

Artvin, Doğu Karadeniz bölgesinde yer alıp Doğudan Ardahan, Güney ve Güneydoğudan Erzurum Batıdan Rize illeriyle Kuzeyden Karadeniz Kuzeydoğudan Gürcistan Cumhuriyeti toprakları ile çevrelenmiştir.

Coğrafya ve kültür bakımından Anadolu’nun diğer bölgelerinden keskin çizgilerle ayrılır. Nitekim bu ilimizin topraklarının çoğu ormanla kaplıdır. Artvin ismi üç bin senelik tarihi boyunca çeşitli defalar değişmiştir. İsmi bu şehri kuran Türk İskit beyinin zamanından gelmektedir. Osmanlı devleti zamanında liva olan şehir 1923te Rize’ye bağlı ilçe 1936 da Çoruh ismi ile il ve 1956 da ilin adı Artvin olmuştur.

Artvin’de görülmesi gereken yerler

Artvin bölgesinin yüzey şekilleri çok engebelidir. İklim çeşitliliği fazladır. Gidilmesi gereken yerler oldukça fazladır.

Şavşat ilçesinde bulunan Karagöl Sahara milli parkı, Efeler Gorgit tabiatı koruma alanı, Camili yöresi, Artvin Kalesi, ibrikli kilisesi, Artvin İskender paşa cami, Ferhatlı Kalesi, Şatlel Kalesi, Yaylalar köyü tibeti kilisesi, Ardanuç Kalesi, Hatila vadisi, Beyazsu yaylası, Tekkale manastırı, Şavşat Kalesi Orta Hopa cami, Bilbilen yaylası, Dolishane kilisesi, Mençuna şelalesi başta olmak üzere birçok gezilecek esere sahiptir.

Artvin’e nasıl gidilir?

Artvin’e demir yolu, havayolu, karayolu ve denizyolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Erzurum atren ile oradan da artvine karayolu ile seyahat edilebilir.
Doğrudan havayolu ile de yolculuk yapılabilir.
Yaz aylarında İstnbul’dan Trabzon limanına arabalı vapur ile gidilebilir.
Karayolu ile ise ulaşım her ilden kolaylıkla sağlanmaktadır.
İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları