Ardahan

Ardahan, Türkiye’de Doğu Anadolu bölgesinde Karadeniz sınırında Kafkaslar üzerinde kurulmuş olan il merkezidir. 27 Mayıs 1992 tarihinde Kars ilinden ayrılarak Türkiye’nin 75.ili olmuştur. 2009 yılı itibariyle 17,171 nüfusuyla Türkiye’deki en küçük il merkezidir.

Ardahan, sınırdaki Atatürk silueti ile ünlüdür. Her yıl haziran ve temmuz ayının 15 ine kadar saat 18 den itibaren Karadağ sırtlarında Atatürk’ün silueti belirli olarak yaklaşık 20 dakika izlenmektedir.

Ardahan’da görülmesi gereken yerler

M.Ö 680 Yıllarında Kafkaslar üzerinden gelen İskitler Ardahan bölgesini aldılar ve bu bölgeye yerleştiler. İskitlerin 500 yıllık hâkimiyetinden sonra arkasından İran’dan gelen Partlar hâkimiyetlerini sürdürmüşlerdir. 1068 yılında Alparslan’ın Selçuklu bölgesine kattığı bu bölge uzun yıllar kuman ve Peçenekler yaşadıkları bilinmektedir. Kıpçaklar Ardahan Artvin bölgelerinde Atebek adlı bir sülale kurarak 1479 da İstanbul Atabi olmuş ve Osmanlı ordularının 1578 yılında Ahıska’yı almalarına kadar hüküm sürmüştür.Cumhuriyetin ilanından sonra il olan Ardahan 1926 yılında 877 sayılı kanunla ilçe yapılarak Kars iline bağlanmıştır. 27.05.1992 tarihinde Ardahan ili olarak faaliyete geçmiştir.Ardahan’ın birçok gezilecek ve görülecek yerleri vardır. Ardahan merkez mevlit cami, Posof merkez cami, derviş bey cami, sevimli kalesi, şeytan kalesi, kurt kale, kazan kale, atlaş kalesi, hamşioğlu Rasim bey konağı, dursun soylu konağı gidilebilecek yerler arasındadır.

Ağrı’ya nasıl gidilir?

Ardahana kara yolu ilin Karadeniz bölgesine açılımı sağlayan tek yol Ardahan Şavşat karayoludur. Kış aylarında yolunda engebeli olması nedeniyle sık sık ulaşıma kapanmaktadır.İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları