Antalya

Antalya ili Türkiye’nin beşinci büyük ili olmaktadır. Akdeniz bölgesinin incisi olan bu güzel tatil şehri her zaman ilgi odağı olmuştur. Akdeniz körfezi ve kuzeyinde Toros dağları bulunmaktadır. Yazın denize girerken Toros dağlarında kar bulunmaktadır

Tarihsel olarak birçok kültüre ev sahipliği yapmış bu il Türkiye’de en çok antik kent bulunan illerimizdendir. Likyalılar, Lidyalılar, Romalılar, Pamfilyalılar, Bergamalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti olarak bu güzel şehre miraslarını bırakmışlardır. Coğrafi yapısıyla eski zamanlardan beri hep ilgi odağı olmuştur.

Antalya’da görülmesi gereken yerler

Antalya’nın en büyük geçim kaynaklarından bir tanesi turizmciliktir. Bu güzel şehirde gezilecek ve görülecek o kadar yer var ki bir tatil bile yetmeyebilir her yeri görmek için.

Bu harika şehirde kleopatra plajı, Lara plajı ve Konyaaltı plajları kesinlikle görülmesi gereken yerlerdir.

Kaş ilçesi tam bir dalış turizmi cennetidir. Dünyanın farklı ülkelerinden tüplü dalış için bu güzel ilçeye akın edilmektedir.Karekta karekta kaplumbağalarının Türkiye’de olduğu tek yerdir bu güzel ilçe.

Golf tutkunlarının uğrak yeri olan Belek tam bir cennettir. Burada bulunan oteller ve golf sahalarını Türkiye’yi bırakın balkanlarda ve Avrupa’da bile yoktur.

Alanya ve buradaki Dim çayı civarındaki mesire yerleri kesinlikle görülmesi gereken doğa harikalarından birisidir.

Antalya doğa güzellikleri saymakla bitmez Dim mağarası, Karain mağarası ve astım hastalarına önerilen Damlataş mağaraları ilin önemli mağaralarındandır.
Birçok şelaleye de ev sahipliği yapan bu ildeki başlıca şelaleler şunlardır; Düden şelalesi, Manavgat şelalesi ve kurşunlu şelaleleri ilin doğal güzelliklerini göstermektedir.

Antalya’ya nasıl gidilir?

Herkesin kesinlikle görmesi gereken bu doğa harikası şehre gelmek için kuzeyden Konya üstü doğudan Kayseri ve Konya üzerinden Batıdan ise Muğla ve Denizli üzeri kolayca ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca Türkiye ve hatta dünyanın birçok noktasından havalanan uçaklar Antalya’ya ulaşabilmektedir.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları