Ankara

Başkent “Ankara”

Türkiye’nin başkenti Ankara, ilk olarak M.Ö. 3. yüz yılda Keltler tarafından başkent yapılmış ve Galatya Devleti kurulmuştur. Daha sonra Roma, Bizans Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ev sahipliği yapmıştır.

Ankara’da görülmesi gereken yerler

Öncelikli gezilmesi gereken yerlerinin başında Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün na’şının bulunduğu Anıtkabir gelir. Ayrıca burada o dönemleri anlatan müze grubu da bulunmaktadır.

İkinci gezilmesi gereken yer yine Keltler tarafından yapıldığı sanılan Ankara Kalesidir ve burada yer alan Anadolu Medeniyetleri müzesidir.

Ulus’ta bulunan ve duvarlarında Roma İmparatoru Augustus’un icraatlarının yazdığı M.S. 2. yüz yıla ait Augustus tapınağı, Roma Hamamı, tiyatro ve Julianus sütunu Ankara’daki roma eserleridir.

Ayrıca 1967-1987 yıllarında yapılan Ankara’nın en büyük camisi Kocatepe Camii, çinileriyle ünlü 13. yüz yılda yapılmış olan Aslanhane Camii ve 15. yüz yılda yapılan Hacı Bayram camii gezilecek önemli eserler arasındadır.

Bunların yanı sıra çıkrıkçılar yokuşu, bakırcılar çarşısı, saman pazarı, Hamamönü başlıca otantik alışveriş yerleridir. Ayrıca buralarda pek çok kafeler ve restoranlar da bulunmaktadır.

Çeşitli parkların da bulunduğu Ankara’da birçok alışveriş merkezi de bulunmaktadır. İhtiyaçlarınızı buralardan karşılayabilir, hatıra niteliğinde pek çok ürün satın alabilirsiniz.

Gelmişken Cumhurbaşkanlığı köşkü müzesini, eski ve yeni Türkiye Büyük Millet Meclisini de gezebilir, Türkiye’nin en gözde üniversitelerini dolaşıp, seçim yapacak öğrenci arkadaşlarımız için fikir sahibi de olabilirsiniz.

Ayrıca pek çok fabrikanın da bulunduğu üretim şehri Ankara’nın iş sahasını da gezerek uygun alışverişler yapabilirsiniz.

Ankara’ya nasıl gidilir?

Ulaşımın da kolay olduğu Ankara’ya gelmek için uçak ya da otobüs seferlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca kozmopolit bir yapıya sahip olmadığı için ilçelerine ulaşımda çok zorluk yaşanmaz. Trafiği de oldukça rahattır. Metro, Anka-ray, otobüs, dolmuş gibi iç ulaşım araçları mevcuttur. Seyahat severleri Ankara’ya bekliyoruz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları