Amasya Otobüs Bileti

Amasya Otobüs Bileti

Amasya otobüs biletleri, internet üzerinden on line olarak satın alabilirsiniz. On line bilet satışı, son yıllarda çokça yaygınlaşmış bir hizmet.  Amasya otobüs bileti almak için otogara ya da irtibat bürolarına gitmeniz gerekmez. Amasya otobüs biletlerini  on line bilet satış yapan biletsec.com’ dan rahatça temin edebilir ve indirim sezonlarını takip ederek daha ekonomik fiyatlara sahip olabilirsiniz. Amasya Otobüs Firmaları ve Amasya Otogarı Nerede? linklerine tıklayarak işlemlerinize daha hızlı devam edebilirsiniz.

Amasya Coğrafyası

Amasya, Orta Karadeniz Bölgesi’ nde ki en eski yerleşim alanlarından biridir. Amasya, doğuda Tokat, güneyde Yozgat, batıda Çorum, kuzeyde Samsun İlleri ile çevrilidir. Yeşil ırmağın Canik Dağları arasında oluşturduğu vadi üzerinde bulunmaktadır. Amasya ekonomisi, tarım hayvancılık ve biraz da turizme dayalıdır. Amasya nüfusu 2014 yılına göre 321.913’dir.

Amasya’ nın İlçeleri

Amasya’ nın, Göynücek, Gümüşhacıköy, Hamamözü, Merzifon, Suluova ve Taşova olmak üzere toplam 6 ilçesi vardır.

Amasya’ ya Nasıl Gidilir?

Amasya’ ya karayolu ulaşımı: Otogarın şehir merkezine uzaklığı 1,5 kilometredir. Ulaşım şehir içi minibüs ve otobüsleri ve otobüs firmalarının servisleri ile yapılmaktadır. Amasya otobüs bileti kampanyalı fiyatlarla sadece biletsec.com’da.
Amasya’ ya demiryolu ulaşımı: Amasya, Sivas-Samsun demiryolu üzerinde, Sivas’ a 261 km. Samsun’ a ise 134 km. mesafededir. İki gar (Amasya-Hacı bayram) ve 6 istasyona (Kızılca, Kayabaşı, Eryatağı, Boğazköy, Suluova, Hacı bayram) sahiptir.
Amasya’ ya hava ve deniz yolu ulaşımları, 134 km mesafede bulunan Samsun üzerinden yapılmaktadır. Samsun’ a hemen hemen her saat otobüs seferleri mevcuttur.

Amasya’ da Gezilecek Yerler

Amasya, tarihi bir şehir olarak gezilebilecek pek çok yere sahiptir. Bölgede Hititlerden bugüne yerleşim vardır. Müzeleri, kaleleri, hamamları ile tanınmıştır. Yalıboyu civarı gezmek için ideal yerlerden biridir. Ama özellikle önerdiğimiz yerlerden biri de, Taşova ilçesi yakınlarında bulunan Bora Bay Krater Gölü’ dür.

Amasya’ daki Müzeler

Amasya Arkeoloji Müzesi ve Minia Amasya, şehrin müzeleridir. Ayrıca şehirde Özel Müzeler de bulunmaktadır.

Amasya’ daki Tarihi Yapılar

Şehir,  zengin ve görkemli bir mirasın varisidir. Amasya Kalesi, Hazeranlar Konağı, Beyazıt Külliyesi, Gök Medrese Camii, Kral Kaya Mezarları, Kızlar Sarayı ve Kızlar Hamamı, Amasya Yalıboyu Evleri, Alçak Köprü gibi gezilebilecek pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

Amasya’ nın Meşhur Yemekleri

Atal çorba
Akıtma
Helle çorbası
Ekmek aşı (papara)
Kesme ibik çorbası
Toyga çorbası
Cilbir
Bakla dolması
Hengel (kıymasız mantı)
Pancar (pastırmalı)
Kabak kabuklu pilav
Sirkeli ciğer
Yuka tatlısı

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları