Alanya

Alanya Nerede?

Alanya Akdeniz bölgesinde yer alan doğal güzellikleriyle ünlü bir yerleşim yeridir. Her tatil bölgesinde olduğu gibi nüfusu yaz aylarında katbekat artmaktadır. Çünkü yurdun dört bir yanından ve yurt dışından gelen turistlerle birlikte ilçe yaz aylarında dolup taşmaktadır. Kıyı bölgelerimizden birinde olduğu için denizi pek çok eğlence merkezinin kalbi olmasını sağlamıştır.

Alanya birçok uygarlıktan sonra Anadolu Selçuklu devletine sonra el değiştirmiş ve yine Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlıya geçmiş çok eski bir yerleşim yeridir. Mimari kalıntıları bunu kanıtlayan niteliktedir. Tarihi bize Alanya’nın antik bir kent olduğunu açıkça göstermektedir.

Alanya’da görülmesi gereken yerler

Genellikle yaz tatillerini keyifli hale getirmek için pek çoğumuz deniz olan yerleri tercih ederiz. Alanya da bu ilçelerden biridir. Şehir merkezinde bulunan çok fazla dalgalı ve bu sebeple tertemiz olan denizi kıyı boyunca upuzun sahildeki incecik kumuyla birleşince yaz tatilini denize girerek geçirmek isteyenler tarafından ziyaretçi akınına uğramaktadır. Üstelik bu doğal güzelliği yanı sıra görülmeye değer tarihi yapıları da mevcuttur.

Bunlardan biri Alanya kalesidir. Ulaşmak için Şehrin merkezine göre oldukça yukarılara çıkılmak zorundadır ve bu macera ilerledikçe Alanya’nın manzarası giderek daha geniş bir pencereden seyredilir. Buradan bütün güzelliğiyle Alanya karsınızdadır. Hem denizi hem essiz manzarası hem de mimari yapılarıyla dinlenme hissi oluşturması oldukça doğaldır.

Buraya gelmişseniz tekne turlarına katılıp denizin ferahlığına ulaşabilir ve sağlıklı oksijeni vücudunuza depolayabilirsiniz. Ne kadar tatil beldesi olarak anılsa da yaz ayları dışında da yaşanabilecek düzeyde dizayn edilmiş belediyeciliğin gelişmiş olduğunu gösteren bir yerleşim yeridir.

Alanya’ya nasıl gidilir?

Birçok şehirden karayoluyla ulaşımın gayet kolay olduğu ilçeye direk Alanya otogarı noktasına gelen pek çok yönden ulaşabilirsiniz. Bu güzel şehre gitmek için havayolunu da kullanabilirsiniz.

Alanya’nın tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları