Alaçatı

Alaçatı Nerede?

Alaçatı eski çağlarda ilk olarak “Agrilia” şeklindedir. İzmir’in güneyinden başlayarak Menderes Irmağı’na kadar uzanmaktadır. Bu bölgenin tam olarak merkezinde yer almaktadır. Alaçatı’ya en yakın köylerin başında Ildırı eski adı “Erythrai”, Sakız Adası eski adı “Chios” ve Urla İskelesi “Klazomenai” yer almaktadır.

Geçmişte bataklık üzerine kurulduğu için bu bataklığı kurutmak için Alaçatı Limanı’nda bir kanal açılmasına karar verilir ve Rum işçiler bu kanal yapımında çalışmak için Alaçatı’ya gelirler ve bu topraklara yerleşirler. 1912 yılında Balkan Savaşları’ndan kaçanlar Arnavut, Boşnak, Bosna, Selanik ve Girit’ten birçok göçmenin gelmesiyle birlikte nüfus artmıştır.

Alaçatı’da görülmesi gereken yerler

1850- 1890 yılları arasında Rum işçiler tarafından inşa edilen taş evler Alaçatı denilince akla gelen, görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Bu evler Alaçatı’nın simgesi haline gelmiş olup evler restore edilip turizme kazandırılmıştır. Alaçatı Yel Değirmenleri de restore edilip kafe, restoran ve butik olarak hizmet vermektedir.Tarihi yaklaşık 200 yıl öncesine dayanan Hacı Memiş Ağa Camii tarihi sevenler için gidilebilecek bir yerdir.

Alaçatı’nın en eski mekanlarından biri olan Dutlu Kahve yorgunluk kahvesi içenlerin uğrak yeri olarak bilinmektedir.

Bütün bunların yanı sıra Alaçatı denilince akla gelen en önemli şey denizdir. Yazları gündüz güneş, akşam eğlence mekanlarının bolca olduğu Çark Plajı ve Aya Yorgi Koyu bulunmaktadır. Ayrıca Çark Plajı sörf tutkusu olanların uğrak yeridir. Özellikle yaz mevsiminde binlerce tatilciye ev sahipliği yapmakta ve birçok seçeneği ile tatilcilerin tercih şehirlerinden bir tanesidir.

Alaçatı’ya nasıl gidilir?

Alaçatı’ya ulaşım konusunda havayolunu, karayolunu ve denizyolunu kullanabilirsiniz. Merkeze 90 km uzaklıkta İzmir Adnan Menderes Havaalanı bulunmakta olup 45 dakikada transfer şirketlerin arabası ile ulaşım sağlanır.Karayolu ile birçok ilden rahatlıkla otobüs firmalarıyla ulaşım sağlanır.

Son olarak denizyolu ile Alaçatı Yat Limanı 38 derece 15 dakika Kuzey enleminde ve 26 derece 23 dakika Doğu boylamı koordinatları ile merkeze varılabilmektedir.

Alaçatı’nın tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları